Съученик, четирима приятели и две съседки изпратиха в последния път Венцеслав Василев, който се самозапали на входа общината на 26 февруари. Те извървяха пеша разстоянието от дома до гробището заедно с вдовицата, тримата му сина и двете му дъщери.
Венцеслав Василев бе приет в пловдивската клиника в кризисно състояние с над 75 процента изгаряния. Пациентът бе и в тежък шок и вдишване на топли пушечни газове, припомнят от клиниката. Той почина сутринта на 10 март от дълбоките изгаряния.
53-годишният мъж се решил на фаталната постъпка заради крайна бедност и липса на работа, сподели една от съседките.
"Дано няма други почернени семейства", каза пред гроба му вдовицата, цитирана от БТА. Стефка се оженила за Венцеслав през 1987 година. Сватбата била в родния му град Кермен.
Примамени от възможността да си намерят работа в комплекса "Марица-изток", те идват в Раднево през 1998 г., но късметът не е на тяхна страна.Последната работа на вдовицата е озеленител в общината, а на Венцеслав - строителен работник в частна фирма, която работи на един от рудниците. От две години и двамата са без постоянен трудов договор и едва успяват да си платят дълговете.
Според Стефка мизерията и нещастията, сполетели семейството през последните години, са причина Венцеслав да вземе крайното решение. Той бил уплашен и обезумял, когато съдия-изпълнител го заплашил, че ще го вкара в затвора. На гроба му нямаше свещеник.
Там беше представител на Национален координационен съвет на Гражданска инициатива "Обществен контрол", който прочете отворено писмо до опечаленото семейство. Съболезнования бяха прочетени и от протестиращите жители на Варна, които сравняват смъртта на Венцеслав от Раднево с тази на техния съгражданин Пламен.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.