Днес е Ромската Нова година - един най-големите и най-почитани празници от всички ромски групи у нас. Празникът се нарича още Василица, Васильовден или Банго Василий (куцият Васил).
Празнуването на Василица е свързано с няколко ромски легенди. В някои от тях Банго Василий е застъпник и защитник на ромите. Той възстановява моста, разрушен от дявола, по който преминават ромите. В други легенди Банго Василий е куц овчар, който спасява давещо се ромско дете или пък приютява бягащ от неприятелите си циганин.
Според друга легенда Свети Василий спасил циганския род от удавяне в бушуващото море. Дълбоките води щели да погълнат ромите, но беловласият светия им изпратил ято гъски. Ромите се метнали на гърбовете им и стигнали невредими отсрещния бряг. Оттогава те почитат своя спасител на 14 януари и в негова чест наричат празника Василица.
Банго Василий е семеен празник и задължително се посреща с птиче месо - гъска или петел. При всички ромски групи вечерята на 13 срещу 14 януари играе изключително важна роля и е изпълнена с богата символика. На трапезата има още сърми, баница с късмети, питка, вино, ракия. Трапезата се прекадява и благославя, всички си вземат прошка с целуване на ръка.
Всички къщи, в които се празнува Банго Василий, остават заключени до полунощ на 13 януари, за да не избяга късметът. Едва след настъпването на Новата година ромите започват да посрещат гости, като се надяват първият гостенин в дома им да е добър човек, за да им да носи късмет.
В полунощ настъпва Васильовден и Новата година. От този момент започва и сурвакането.
Със символични "засевки" празнуват днес Новата година и Васильовден и в населеното с етнически руснаци село Татарица.
Децата разпръскват в домовете просо, слънчоглед, жито или царевица с пожелания за добра и богата година.
Домакините дават на децата паричка или лакомства. На празничната софра има сарми, риба, салати.
Татарица е населена с руснаци, дошли тук преди повече от триста години. Селото е на около шест километра западно от Силистра. За жителите на това село са писали още през деветнайсти век полският аристократ на турска служба Чайковски /Садък паша/ и Константин Иречек. Руснаците тук имат собствена църква "Покров на Пресвета Богородица", камбаната, иконите, свещниците и богослужебните книги на която са от световноизвестната Киевско-Печорска лавра. Татарица е единственото руско село в България с местен свещеник етнически руснак - протойерей Василий Гаврилов, който и днес води празничната служба.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.