Нивото на река Дунав край Силистра днес достигна 714 сантиметра, което е с 5 сантиметра по-високо от вчера, съобщават от силистренското представителство на агенцията за проучване и поддържане на плавателния път на реката.
В следствие на високото ниво на водите са залети и дунавските острови. Критичното ниво в този участък е 777 сантиметра.
Не е нарушена целостта на дунавските диги, но има залети с подпочвени води земеделски култури в крайречните зони на общините Силистра, Ситово, Главиница и Тутракан.
Помпите на дружеството "Напоителни системи" работят на около 80 на сто от капацитета си и има възможност да бъдат включени допълнителни мощности в община Тутракан и в Айдемирската низина край Силистра.
Вчера на среща в Регионалната инспекция по околната среда и водите в Русе са набелязани временни мерки за отводнителни дейности за включената в "Натура 2000" защитена
местност "Гарвански блата" в село Гарван, Ситовска община, съобщи кметът на общината Николай Неделчев.
Заради високото ниво на Дунав подпочвени води от блатата застрашават имоти на жители на селото.
По-високо е и нивото на Дунав при Лом. То се е покачило с два сантиметра за последното денонощие и остава високо - 784 сантиметра, съобщиха от община Лом.
Местната администрация е в готовност за действие в случай на следващо покачване нивото на реката. Въведена е втора степен на опасност "денонощно наблюдение".
Екипи от общината и фирма "Напоителни системи" обхождат постоянно дигите и следят за
разкъсвания на целостта им. Засега защитните съоръжения издържат и няма заливане на инфраструктура и обработваеми земи, обявиха от общинската администрация.
Високото ниво на Дунав, което се задържа такова вече две седмици, доведе по покачване нивата на подпочвените води. В момента през канализацията и шахтите водата се връща обратно към
ниски части от Лом.
Заблатени са части от Дунавския парк в града, които се намират зад построената през миналата година защитна стена. Терени около брега, ползвани от пристанището, също са във вода.
Ако Дунав се покачи с още 16 сантиметра, ще бъде залят един от кейовете на пристанището в Лом, а ако реката премине 840 сантиметра - водата ще премине над защитната стена. Засега обаче няма прогнози за следващо рязко покачване на нивото й.
Най-високото ниво в историята на измерванията в българския участък на реката бе отчетено в Лом на 23 април 2006 година - 979 сантиметра. Тогава бяха залети части от крайречните квартали, но благодарение на изградените временни защитни диги водата не заля централната част на Лом.