Замърсяванията на въздуха в Стара Загора не са заради дейността на военния полигон в Змейово, смятат експерти от министерствата на отбраната и на околната среда.
Досега няма факти, които да показват, че полигонът е замърсител на въздуха, заяви министърът на отбраната Тодор Тагарев. По думите му около 4 хиляди военнослужещи и техните семейства живеят в района и при съмнения, че той е замърсител, министерството е щяло да предприеме нужните действия.
По думите на екоминистъра Юлиян Попов, България е в доста тежко екологично състояние. Той посочи като причини за въздушните замърсявания състоянието на транспорта, домашното отопление, въглищните централи и други индустриални инсталации. Попов отговори на обвиненията, че данните се представят дни преди местния референдум за бъдещето на полигона.
Длъжни сме да направим всичко възможно да подадем информация, това не е политически референдум, каза Попов, цитиран от БТА. Директорът на Изпълнителната агенция по околна среда Ваня Григорова представи данни от измервателни станции за качество на въздуха към националната система за периода 2008-2012 година. Според тях близките до полигона станции в с. Ръжена и в с. Остра могила, както и тази в Стара Загора, отчитат по-ниски стойности и средногодишна концентрация на фини прахови частици, серен диоксид и азотен диоксид, отколкото в Перник, Пловдив и София.Причина за замърсяванията на въздуха в града са битовото отопление, градският транспорт и отоплението на две училища, болница, както и дейността на пивоварна, които се намират в близост до автоматичната измервателна станция в Стара Загора. Всички регистрирани превишения на азотен диоксид са били при изключително неблагоприятна метеорологична обстановка - пълно безветрие и инверсно състояние, в Стара Загора и в Чирпан, каза Григорова.
За да се замърси градът със стойностите на азотен диоксид, отчетени от националната система, полигонът трябва да емитира 14 тона емисии на час, което е невъзможно, посочи директорът на дирекцията "Опазване чистотата на въздуха" в МОСВ Иван Ангелов. По думите му всичките ТЕЦ от комплекса "Марица изток" са в състояние да емитират едновременно максимум 5-6 тона на час.
Директорът на Института по отбрана Стоян Балабанов каза, че на полигона не се унищожават излишни боеприпаси. Полигонът има валиден екологичен сертификат, качеството на въздуха се отчита на всеки 15 минути, като информацията е публична. Съвместно с Института за космически изследвания към БАН е реализиран проект, чрез който химическите вещества в района се контролират допълнително от два спътника, а се планира и проект за изследване на качеството на водите и почвите в района.
Стара Загора е единственият бивш окръжен град, в който няма централно отопление. Това е причина голяма част от населението да се отоплява с твърдо гориво, при което се отделят голямо количество вредни емисии. При изгарянето на природен газ също се получава азотен диоксид, каза Тони Куцаров от гражданското сдружение "Липа" - Стара Загора.
До средата на следващата година Община Стара Загора трябва да изготви с местната екоинспекция програма за преодоляване на проблема с азотния диоксид във въздуха. За целта ще бъдат определени конкретните замърсители и техните емисии.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.