Седем станции по българското крайбрежие ще предупреждават за възникване на опасни вълни в Черно море, съобщи днес във Варна Орлин Димитров от Института по океанология към БАН и ръководител на международен българо-румънски проект за създаване на регионална система за ранно продупреждение.
Финансирането - 6 милиона евро, е осигурено по програмата за трансгранично сътрудничество.
Две от българските станции са поставени на морското дъно, останалите са по Северното Черноморие, тъй като в този район се намират двете опасни земетръсни зони, които могат да предизвикат трусове до 8 степен по скалата на Рихтер, предаде БТА.
В Румъния са инсталирани 11 станции, три от които дънни. Информацията за евентуални трусове, които отчитат станциите, ще бъде подавана в координационни центрове в Констанца и Варна.
Новата българо-румънска система е част от глобалната мрежа за наблюдение за възникване на природни бедствия. Димитров уточни, че с набирането на информация от станциите специалистите ще могат да предупреждават навреме хората за опасни вълни, посочвайки точно височината, дължината и скоростта им.
Той коментира, че има данни за възникване на цунами в Черно море. През 543 година е била залята Варна, а през 557 година водата е навлязла на 4 километра навътре в сушата по Южното Черноморие. Данни за подобни бедствия през следващите векове няма, тъй като архивите са били унищожени при поробването на страната ни.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.