В община Добрич се въвежда денонощно дежурство до 30 октомври, когато се очаква да приключи прибирането на реколтата.
Със заповед на кмета се разпорежда на председатели на земеделски кооперации и частни земеделски стопани да направят преглед на техническото състояние на селскостопанските машини, на складовете за зърно, зърносушилните и площадките за съхраняване на фураж, за да не бъдат допуснати пожари, съобщи БТА.
Преди жътва земеделските производители трябва да разпределят масивите на по-малки участъци - на не повече от 1000 декара, и да изорават противопожарни ивици. Такива бразди трябва да отделят полетата с посеви и от горски насаждения, сметища, електрически стълбове, съоръжения на газопроводи, петролопроводи, бензиностанции и други обекти.
С кметската заповед се забранява паленето на стърнища, сухатрева и слама в земеделските земи. Не могат да се устройват лагери и къмпинги в горите освен ако не е дадено разрешение от Държавното горско стопанство в Добрич и пожарната служба.
Представители на общината, полицията, районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" , на "Добруджанска гора" АД и други институции на заседание на 26 юни ще определят мерки за предотвратяване на полски и горски пожари в общината.
Тази сутрин при пожар около 1.30 ч. в землището на сливенското село Бинкос са изгорели 10 декара ечемик, няма пострадали хора, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.
Пожарът е ликвидиран един час след полученото съобщение.
Пожарникарите са спасили 20 декара посеви. Причината за възникване на пожара е в процес на установяване.
От полицията уточняват, че техни служители правят акции за контрол за опазване на селскостопанската продукция от престъпни посегателства и унищожаване. По време на операциите те провеждат срещи със земеделски производители, за оказване на помощ при възникнали проблеми.