Критично ниското ниво на река Дунав и продължаващия спад на водата създава проблеми за корабоплаването.
Само за ден нивото на Дунав край Русе е спаднало с нови 11 сантиметра и се доближава до условната кота нула.
Нивото на реката в първия български участък на км 833 при Ново село днес достигна 40 см, като повишението е едва с 8 см.
При Видин е отчетено ниво от 87 см и повишението е с 2 см от последното денонощие.
"Ниското ниво на река Дунав е благоприятно само за рибарите, тъй като водата намалява, рибата е по-нагъсто и уловът е по-добър", коментира пред БТА директорът на Агенция "Проучване и поддържане на река Дунав" Георги Георгиев.
Плиткият Дунав обаче е бич за корабоплаването.
"Всички трябва да се съобразяват с праговете, които се появиха по реката, и да товарят по-малко конвоите. Корабособствениците търпят огромни загуби, тъй като плавателните им съдове при ниски води са натоварени с 60 процента от възможностите си", обясни той.
Георгиев обяви, че най-високото ниво на реката е измерено през 2006 г., когато край Русе височината на водния стълб е стигнала 912 см.
Румънската страна тогава взривила дигата на три места срещу Лом и по този начин е отклонила огромното водно количество, което заплашвало с наводнение областите Русе и Силистра.
Историческият минимум за Русе е регистриран през 2003 г. През цялата година тогава са се наблюдавали ниски води, като през летните месеци нивото е стигнало минус 73 см под условната кота "нула" – тя се определя спрямо надморското равнище.
Георги Георгиев прогнозира, че нивото на реката ще продължи да спада и това ще се наблюдава както до края на месеца, така и през следващия.
Той предупреди, че има много кораби, които са потънали през годините в реката и не са извадени, но при ниски води те не пречат на корабоплаването, тъй като не са на самия фарватер.
"Под Дунав мост има три потънали кораба, които са обозначени и предвидени за изваждане", допълни още Георгиев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.