IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Пет бежански лагера в България, всичките пълни

В момента у нас има над 3 хиляди бежанци, сметнаха от БЧК

Бежанци в Пъстрогор. Снимка: Impact Press Group

Бежанци в Пъстрогор. Снимка: Impact Press Group

В момента в България има над 3 хиляди бежанци, които са настанени в пет лагера, които са препълнени, обяви пред "Фокус" председателят на Българския Червен кръст Христо Григоров.

Той допълни, че има три лагера за бежанци към Държавната агенция за бежанците – в село Баня, в София и в село Пъстрогор, а два от бежанските лагери в нашата страна са към дирекция "Миграция" на МВР - в Бусманци и Любимец.

И петте лагера са на пределите на възможностите си, посочи още Христо Григоров и допълни, че трябва да се търсят други възможности за настаняване на бежанците, чийто брой нараства.

Според него два милиона сирийци са напуснали собствената си страна, от тях 500 хиляди са настанени в Турция, което по думите му показва, че проблемът не е само хуманитарен, а и финансов, защото издръжката на такъв голям брой бежанци струва милиони.

"Ако такъв голям поток от бежанци тръгне към България, е логично страната ни да потърси помощ от международните институции. При наличие на голяма бежанска вълна трябва да се включат и общините. В страната много казарми, училища, чиито сгради не се използват, могат да бъдат ремонтирани и да поемат част от бежанците. Идва зима и палатковите лагери не са най-доброто. Освен това изграждането на един палатков лагер е по-скъпо от ремонта на едно училище, в което могат да се настанят 300-400 души", посочи Григоров.

Българският Червен кръст е в непрекъсната връзка с МВР и прави всичко възможно да подпомогне държавата в началния етап, когато започва прилива на бежанците, посочи още шефът на организацията.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата