По думите й свлачищата са сериозен проблем и са необходими спешни мерки за преодоляването му. Кметовете трябва да се консултират със специалисти, да дадат своите предложения, а държавата - с бюджета за следващата година, да отпусне средствата, отбеляза Етем. Тя припомни, че според закона решаването на проблемите със свлачищата са задължение на общините и на държавата.
Вицепремиерът ще предложи областните управители да направят списък на всички фирми, работили на територията на съответната област по възстановяване на щетите от наводненията, с оценка за работата им.
Изпълнителният директор на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) Гинка Чавдарова обяви, че сдружението ще направи и друг списък на фирми - на тези, на които общините са длъжници с над 10 милиона лева.
Тези фирми ни помогнаха при преодоляването на щетите от наводненията, изпълниха си коректно работата и сега кметовете за втори път се обръщат за помощ към тях, отбеляза Чавдарова. Тя заяви, че сдружението ще направи всичко възможно реално извършената работа на фирмите да се изплати.
Вицепремиерът благодари на кметовете и на областните управители за всеотдайността им по време на наводненията и посочи, че проблемите са не заради липсата на координация между държавата и общините, а заради липсата на пари.
Има щети за близо милиард лева, а държавата в най-добрия случай може да отдели 200 милиона лева. Ще бъдат необходими повече от поисканите от нас още 800 милиона лева, защото щетите се увеличават, добави Чавдарова. По думите й общините са получили 52 милиона лева - за техническата инфраструктура, и 10 милиона лева - за пътища, и има яснота как са изразходени средствата.
Вицепремиерът Емел Етем изрази надежда още през април в Народното събрание да бъде внесен за разглеждане закон за защита при бедствия, проектът на който вече е готов.
Ако има фирми, които са получили средства за възстановяване на щетите от наводненията, но не са ги използвали по предназначение, те ще бъдат санкционирани - няма да има политически чадър за никого, допълни Етем.
Земеделският министър Нихат Кабил също се присъедини към изявлението на вицепремиера и отбеляза, че има контролни органи, които трябва да вземат мерки по всеки сигнал за нарушения.
Според Кабил "Напоителни системи" е "удобният виновник" за щетите от наводненията. "Напоителни системи" е търговско дружество за напояване, а не за отводняване или строеж на диги, каза министърът. Той съобщи, че отива на инспекция на язовир "Жребчево" и язовир "Копринка", където може да се очаква проблем заради рязкото затопляне на времето.
В рамките на следващите 3-4 месеца е необходимо да подпишем споразумение с всички съседни държави и да набележим съвместните мерки, както и да се изгради система за ранно оповестяване при бедствия и аварии, каза още Емел Етем. Тя допълни, че отговорните български институции дават абсолютно коректна и навременна информация на съседните държави.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.