Националната хайка за вълци, която се прави утре с разрешението на министрите на земеделието и горите и на околната среда, е узаконено бракониерство, според сдружението за дива природа "Балкани".
Природозащитниците заявиха днес на пресконференция, че аргументите, с които двамата министри са разрешили хайката - увеличение на хищниците, което застрашава останалите видове дивеч и домашните животни, не отговарят на истината.
“По последни официални данни на Националното управление по горите /НУГ/ вълците у нас са около 2000, но реално те са максимум 1000”, обяви Елена Цингарска от сдружение "Балкани". Организацията от 1997 година работи по програма за наблюдение и опазване на вълка в България.
Природозащитниците извършват алтернативно преброяване в два района на страната - Средна Западна България и Пирин, което установява намаляване на вълците в първия район и устойчивост на популацията във втория. Мнението на Цингарска е, че в последните години няма увеличение на вълците, а точно обратното - намаление с около 20 процента.
“Доказано е, че хайките са неефективен метод за регулиране на числеността на вълците, в момента всички видове животни са в брачен период, а ловците могат да ги разгонят и брачните двойки да се разтрогнат”, добавя Цингарска. Тя съобщи още, че предстои сърните да раждат и от стреса от хайките могат да пометнат.
“Това сериозно ще застраши популацията на сърните, които от 130 000 през 1989 година сега са около 60 000 по официални данни на НУГ”, заяви още Елена Цингарска.
Кой ще котролира, че ловците, които ще участват в хайките, ще ловуват само на хищници, а няма да отстрелват и друг дивеч, изразиха съмнение от сдружение "Балкани". Те цитираха данни на НУГ, че 70 процента от съставените през миналата година актове за бракониерство, са били на редовни ловци.
Вчера стана ясно, че със заповед на министъра на земеделието и горите Мехмед Дикме се разрешава национална хайка за хищници на 19 февруари.
При ловуването да се спазват стриктно Законът за лова и опазване на дивеча и правилникът за неговото приложение, е записано в заповедта, съгласувана с Министерството на околната среда и водите.
През последните години е налице тенденция на увеличение на хищниците в страната, което застрашава както останалите видове дивеч, така и домашните животни, коментират ловни експерти.
2230 са вълците според данни от преброяване на дивеча миналата пролет. Увеличението е с 11 на сто в сравнение с 2003 г. С 4 процента е нараснала и популацията при лисиците, като броят им през 2004 г. е 36 502. Над 27 000 са чакалите, а броят на скитащите кучета, които също се организират в глутници, надхвърля 24 000.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.