В България липсва последователен подход в разрешаването на жилищните проблеми. Това вероятно е провокирано от спецификите на страната ни с високия дял на частно притежавани жилища – 96%. Това каза за БНР Минчо Бенов, ръководител на фондация "Хабитат България".
По думи на Бенов в България има феномен „бедни собственици на жилища“, защото собствеността е едно, а правилната поддръжка, реновирането, поддържането на градската среда около жилищата – нещо съвсем друго. Очевидно става въпрос за финансови възможности, но това са малка част от проблемите, смята той.Експертът обясни, че основният проблем е липсата на последователен подход и политики, които да се изпълняват от всички засегнати страни.
Бенов коментира и статистиката на Евростат за типа и статута на жилищата в Общността за 2011 г., която излезе преди няколко дни и според която най-много собствени жилища в ЕС има у нас и в Румъния.
Той смята, че статистиката за големия брой собствени жилища е подвеждаща, защото ако се пречупи през призмата на жилища, които не могат да бъдат поддържани, големият дял пустеещ и жилищен фонд и населеността на жилищата, нещата съвсем не изглеждат толкова добре.
"У нас само 69% от жилищата се обитават само от 1 семейство. Има около 130 000 жилища, където има по трима и повече обитатели в една стая, 55 000 жилища с четирима и повече обитатели в една стая. Около 80% от жилищата в България имат вътрешна канализация, но почти половината от жилищата в България не са свързани с колектори, не използват канализационни структури, което е потресаващо“, допълни Бенов.
Според европейската статистика по тези показатели се приближаваме до Румъния и сме на последните места, обясни още той.
Бенов каза, че и по друг показател – възможност за закупуване на нови жилища, достъпността на жилищата у нас в сравнение с ЕС е изключително ограничена.
Положителен обаче е фактът, че толкова активно се говори за жилищна и енергийна ефективност и то на национално ниво, допълни той.
„У нас е голям делът на жилища с панелни конструкции, те имат нужда от обновяване, за съжаление, до момента е стартирала програмата за обновяване на жилищния фонд в 36 града и до момента не се реализира според очакваното“, смята той
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.