Българите, вписани в листата на чакащи за трансплантация на органи, са 1067, обяви директорът на Изпълнителната агенция по трансплантация д-р Мариана Симеонова.
От тях близо 10 са децата.
Всяка година 200 от чакащите в България умират, а нови 300 имат нужда от трансплантиране на орган, отчете тя.
В Европа пациентите, които се нуждаят от трансплантиране на орган, са били 61 хиляди миналата година, като всеки ден умират 12 от тях.
През 2011 г. в страната ни са били извършени 25 трансплантации, през 2012 г. - 19, а през 2013 г. - 39. От началото на тази година е имало три донорски ситуации, като една от тях не се реализира поради медицински показания.
За трансплантация на бъбрек чакат 987 болни, на черен дроб - 47, на сърце - 26, на бял дроб - 6, на тънко черво – 1, пресметна Симеонова.
Шефката на агенцията по трансплантации съобщи и данни от изследнане, които показват, че близо 60% от българите не биха декларирали приживе съгласие да дарят органите си.
Дали ще приемат да им бъде трансплантиран орган, ако се нуждаят, 62 на сто от запитаните отговарят положително, а 33 на сто не знаят дали биха го приели.
Близо две трети от анкетираните допускат орган за трансплантация да бъде дарен от жив донор.
Всеки четвърти пък декларира, че би дарил орган на непознат нуждаещ се пациент. Никога не биха дали органи за трансплантиране 13 на сто от запитаните.
България е асоцииран член на "Евротрансплант" – организация, ангажирана с разпределянето на органи от донори в Австрия, Белгия, Хърватска, Германия, Унгария, Люксембург, Холандия и Словения.
Предстоят обаче разговори, за да може страната ни да стане пълноправен член на организацията и да получава органи за трансплантация чрез нея.
Сега България може да изпраща информация до "Евротрансплант" само за пациенти, които спешно се нуждаят от трансплантация.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.