IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Битовото отопление – основният проблем за въздуха в Стара Загора

От Общината продължават с мерките за качеството на въздуха

Снимка: Община Стара Загора

Снимка: Община Стара Загора

Единственият проблем в качеството на атмосферния въздух на Стара Загора е свързан с превишаване на допустимите норми по показателя "фини прахови частици с размер 10 микрона", съобщават от общината.

От там допълват, че оценката на влиянието на различните групи източници на емисии на фини прахови частици върху формиране на средноденонощните стойности на показателя е установено, че най-голям дял има битовото отопление. Всички превишения на допустимите норми през 2013 год. са регистрирани през зимния период, което е потвърждение на резултатите от анализа.

От общината отчитат, че през 2014 г. продължава изпълнението на мерките, залегнали в "Програмата за оценка и управление качеството на атмосферния въздух, намаляване на емисиитеи достигане на установените норми за вредни вещества в района на Стара Загора с период на действие 2011-2015 г." и "Програмата за намаляване на нивата на азотен диоксид и достигане на установените норми в района на община Стара Загора за периода
2013-2015 г.".

Реализираните мерки през 2013 год. по плановете на действие към тези програми имат много добра резултатност спрямо показателя азотен диоксид – не е регистрирано нито едно превишение на средночасовата норма от 200 µg/м3, като най-високата средночасова концентрация, измерена от АИС „Зеления клин“ е 117,29 µg/м3.

Средногодишната стойност на показателя за 2013 год. е 16,26 µg/м3, която е далеч по-ниска от нормата за опазване на човешкото здраве.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата