То влезе в сила на 12 април с правителствено решение, взето заради опасността, която представляваше за населението рязкото повишаване на водите на река Дунав.
По предложение на вицепремиера и министър на държавната политика при бедствия и аварии Емел Етем, която председателства щаба, беше решено от общинските комисии да се изиска ускоряване на дейността по оценката на щетите на жилищните сгради, за да бъдат опуснати спешно средства на пострадалите домакинства. Ще продължи отводняването и обеззаразяването на жилищните сгради, за да се върнат в тях евакуираните им стопани.
Кризисният щаб реши да се ускори прегледът на критичната инфраструктура и да бъдат набелязани най-важните обекти за възстановяне преди евентуалното ново повишение на водите в средата на месец май.
Ще продължи наблюдението на дигите, ще се следи за качеството на питейната вода, за да не се допуснат епидемии в наводнените райони. В засегнатите общини ще бъдат предприети необходимите действия за пръскане срещу комари.
За спасителни и неотложно аварийните работи до момента са предоставени 1 340 898 лв., сочи отчетът на Постоянната комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи към МС.
Това са вече направени разходи от крайдунавските областните администрации и общините по време на наводненията. Те са използвани за построяването на 1600 м нови и надстрояването на 2447 м диги, за отводняването на къщи, земеделски земи, септични ями и др.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.