Четири мечки от бившия вивариум "Кормисош" край град Лъки ще бъдат преместени в зоологически градини в Холандия и Белгия, съобщиха от Министерство на околната среда и водите.
Животните ще бъдат настанени съответно в "Ouwehands Zoo" и "De Zonnegloed". Новият дом за мечките е намерен по инициатива на МOСВ и Държавно ловно стопанство "Кормисош" - Лъки, със съдействието на фондация "Алертис" - Холандия и Сдружение за дива природа "Балкани".
По този начин МОСВ продължава усилията всички диви животни, отглеждани в неподходящи условия, да бъдат настанени в близка до природата среда, отчитат от министерството.
Преместването ще започне още от утре, а разходите се поемат изцяло от холандска страна.
Животните ще бъдат упоени и поставени за транспортиране в специализиран автомобил, осигурен от холандската страна. По време на пътуването мечките ще бъдат придружени от холандски ветеринари.
В "Кормисош" остават още 6 мечки, за които МОСВ ще продължи да търси възможности за настаняването им в подходящи условия.