След като нивото на Дунав започна да спада, част от Лом беше залят от отходни води. Огромните езера с нечистотии са се образували в ниските части на града, съобщава bTV.
Реката се е оттеглила, но от избилите води са засегнати половината от дунавския парк, крайбрежни алеи, заведения. Миризмата в града е непоносима и според местните хора проблемът е от канализацията в близкия квартал.
Срещу природата няма как да се борим, призна зам.-кметът на града Александър Александров. Днес служители на общината започват да метат крайдунавския парк, а зам.-кметът посочи, че до края на седмицата алеите трябва да бъдат измити и да се напръска срещу комари и кърлежи.
Александров подчерта, че нивото на Дунав тази пролет е било най-високото от три години насам - 8.43 метра.Досега при подобни наводнения не са избивали фекални води, каза той. Според него избилата вода е подпочвена, т.е. не е проблем с хидротехническо съоръжение, което да бъде ремонтирано. Кметът обясни, че къщите от района са на по-високо ниво и "не е възможно да е вода от тоалетните им".
Проблемът в Лом се появява всяка година, след като пролетните води на Дунав се оттеглят. Преди години държавата отпусна 10 млн. лева, с които край града бе изградена 800 метра кейова стена. Това стана след водното бедствие от април 2006 г.
Осем отходни канала трябваше да бъдат включени в колектор, който да отвежда нечистотиите в две пречиствателни станции на брега на реката.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.