IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Комплекс Евксиноград- от параклис до забранената резиденция

Княз Александър Батенберг пръв харесва мястото на двореца

Комплекс Евксиноград- от параклис до забранената резиденция

Историята на построяването на днешната резиденция "Евксиноград" е пряко свързана с виното и по-специално с един пикник на княз Александър Батенберг през 1880 година. Първият владетел на новата българска държава вдигнал "Евксиноград" след като пробвал бялото вино от този район, разказва за БТА Стефан Капитанов, който е бил управител на стопанството в продължение на 12 години.

Архивите сочат, че преди резиденцията на това място е имало параклис на името на "Св. Димитър". По време на руско-турската война 1828-1929 година в него бил разположен лазарет, а руският император Николай Първи слязъл в района на параклиса, за да може да наблюдава отбраната на Варна.

След войната храмът бил възстановен, а през следващите години в района се появил цял манастирски комплекс под юрисдикцията на гръцката митрополия. В него е имало сгради за посрещане на гости и подземна винарска изба, а във владенията му попадали много лозя, ниви и градини.

През 1880 г. Батенберг посетил Варна и започнал редовно да отсяда в манастира. Князът бил силно впечатлен от сервираното му бяло вино и попитал откъде е. Две години по-късно гръцката митрополия и варненската община вземат решение да подарят манастира и прилежащите му околности на Батенберг за построяване на резиденция. На полагането на основния камък на двореца, наречен "Сандрово", присъстват трима митрополити.

През летните месеци на практика край Варна са се обсъждали голяма част от държавните проблеми, както и дворцовите интриги, разказва Капитанов. Архивите сочат, че князът всъщност посреща новината за Съединението на България точно в "Евксиноград". Когато Александър Батенберг абдикира от трона, държавата му изплаща земите и получава собствеността върху тях. Наследникът му - цар Фердинанд, пък има право да ползва резиденцията.

Всъщност дворецът е завършен точно от Фердинанд. Външната архитектура на сградата е реплика на френските ренесансови дворци. Интериорът обаче е бил с изцяло английски привкус.

През 1893 г. по идея на княгиня Мария-Луиза дворецът е преименуван от "Сандрово" на "Евксиноград". Освен името тогава палатът получава и друга придобивка - електрическа централа, една от първите не само във Варна, а и в цялата страна.

Любимо място за посетителите на резиденцията е и паркът. Според архивите градината е замислена от Батенберг, но оформянето й започва Фердинанд, като кани френските паркостроители Едуард Андре и Анри Мартине. Изпълнението на проекта започва през 1890 година, а за моделирането на парка се ползва растителност, внесена от Цариград, Унгария, Франция и Италия.

Очертани са няколко територии, като централната е около двореца. Оформени са гръцка градина, английска градина, крайречна и плажна зона. Най-впечатляваща е тази пред двореца. Там са направени водни огледала с плаващи водни линии,поставена е и бронзова статуя на Нептун, донесена от Франция. В парка е разположен и слънчевият часовник, подарен на Фердинанд от английската кралица Виктория.

В резиденцията има и винарна, в която продължава да се произвежда бялото вино, което впечатлило Александър Батенберг, дори след неговата абдикация. По думите на Капитанов инициативата за създаването на дворцова винарна е на Фердинанд.

Макар че производството е бутиково, през 1900 година евксиноградските вина са отличени със златен медал на Парижкото изложение. Бялото вино печели първи награди в Брюксел и в Лайпциг през 1937 г.

През 2000 г. резиденцията за пръв път обявява Ден на отворените врати, след като преди това тя до голяма степен е била обвита в тайнственост и мистериозност. До 1989 година в резиденцията са почивали само членовете на държавното ръководството.

Стефан Капитанов си спомня за 2000 година, когато"Евксиноград" за пръв път вдига бариерите и обявява Ден на отворените врати. "Луда работа беше, струпаните хора счупиха бариерата", разказва дългогодишният управител на "забранената земя".

Най-голямата гордост за него е параклисът "Св. Димитър", изграден през 2003-2004 г. и чийто проект е подарък от Националния институт за паметниците на културата.

(БТА)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата