В близките дни ще бъдат обобщени данните за обема на щетите от бедствието в квартал "Аспарухово" във Варна, съобщи кметът на общината Иван Портних, цитиран от БТА. Комисиите са направили 100-процентови огледи и по инфраструктурата, и по домовете на хората, данните се обобщават и скоро ще е ясно колко пари ще са нужни за преодоляване на щетите, уточни той.
Ще бъдат съборени всички обекти, които се намират по пътя на дерето в "Аспарухово", защото предписанието на "Геозащита" и БАН е да бъде бъде осигурена 100-процентова пропускливост на деретата, каза още Портних.
Кметът апелира за разчистване на деретата над регулационните граници в района, защото над 10 дни след бедствието те продължават да са пълни с дървета и с кални свлечени маси. Според него отговорността се прехвърля на различни институции, отговарящи за държавния горски фонд.Близо 1000 души са обект на осъществената евакуация в квартала, съобщи още кметът. Чакаме първите данни, за да може там, където е възможно, хората да се завърнат по домовете си. По думите на Портних трябва да бъдат направени и конструктивни експертизи на всяка една сграда.
Той обясни, че в момента има осигурена леглова база за настаняване на хората, които имат нужда, до дни ще е готово и селището от фургони, там се работи по връзки с ВиК и с енергомрежата.
В засегнатия квартал започнаха сондажите за установяване степента на риска от свлачища. Специалисти от Минно-геоложкия университет проучват устойчивостта на скатове в засегнатите зони, за да предприемат мерки за тяхното укрепване.
"Целта е да предвидим и да бъде определена степента на риск на зоната, която е в този обхват и да се вземат технически решения за укрепване на ската, за противоерозионно или противосвлачищно мероприятие”, обясни Олег Колев, главен експерт "Свлачища и укрепване на територии" в община Варна.
Проучване се прави и на платото над ул."Розова долина". Там се наблюдава нивото на водите, които вероятно предизвикват свлачищните процеси.
Там ще се сондира в следващите 5-6 дни, за да се намерят причините и произхода за водата, която идва, движението й и да вземат бъдещи технически решения, с които да спрем отводняването на свлачищния масив, допълни Колев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.