Три язовира край Мизия са в много лошо състояние, а по четири има повреди. Това каза пред БНР инж. Валентин Славов, главен инженер в държавното предприятие "Напоителни системи".
Според него е нужен повторен оглед на язовирите с най-висока степен на потенциална опасност. По думите му при един следващ голям дъжд поне при два от тези язовири ще бъдат прорязани скатовете, където са преливниците, и язовирите ще престанат да функционират.
"Единият е Рогозен - 1", другият е "Гарвански Геран". Също в Малорад има още един язовир. Всъщност три язовира са в много лошо състояние", обясни той.Инж. Славов допълни, че по поречието на река Скът има 41 водни обекта - от тях 38 са язовири, два изравнителя и един рибарник. "Ние успяхме да посетим 11 язовира - най-големите, които оказват най-голямо въздействие върху оттока на реката", обясни той.
По думите му абсолютно всички язовири са собственост на съответната община - община Хайредин, община Мизия, община Бяла Слатина. Няма нито един язовир, който да е собственост на "Напоителни системи" ЕАД. От тези язовири нито един не е с прорязана стена. Той обясни, че значителни повреди има по 4 язовира от тези, които са проверени и при един следващ валеж последиците могат да са фатални.
Инж. Славов разказа, че през стената е прелял язовир "Гарвански Геран" в Малорад. Той трябва да бъде изваден от експлоатация. Диги по река Скът има едва след град Мизия. Всички язовири в района на бедствието са преливали, което е нормално за тези интензивни валежи, подчерта експертът. По повод предположенията, че трагедията е заради нерегламентирани корекции на коритото на река Скът, инж. Славов подчерта, че основната причина е дъждът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.