След потопа и горещото време изправи Мизия пред епидемия, алармира "Монитор". Над града смърди от разложените трупове на животни, които местните не смогват да извозват.
"Имаме само една уазка и четирима служители, които не помнят откога не са почивали", заявява заместник-кметът Николай Нековски.
По думите му те реагират на всеки сигнал, който съгражданите им подават за удавени домашни животни. Но явно този екип е крайно недостатъчен, защото колкото по-напредва отводняването, толкова повече трупове на зайци, кокошки и по-едър добитък откриват хората в потъналите в кал дворове.Според Нековски трябва да се побърза с тази работа, тъй като предстоят горещи дни. В града все още има нужда от дезинфектанти, ръкавици, гумени ботуши.
Отводняването, почистването и борбата със заразите ще продължи още месец, пресмятат местните.
Пред "Монитор" психологът Красимир Калпаков продължава по темата: "Нашенецът години наред инвестира в изграждането на собствено жилище, така че наводнението в Мизия направи големи поразии, наруши чувството за сигурност, идентификацията с дома. В такъв момент често се стига до крайни ситуации - отказ на всякаква грижа за себе си, страх за бъдещето и т.н."
Първа Варна откликна на нуждите на наводнения град, пише „Стандарт”. По инициатива на кмета Иван Портних са събрани 600 чифта гумени ботуши, 3500 маски, работно облекло, кофи, лопати. Пристигна и камион с минерална вода. "Градът, който също пострада от наводнение, не може да остане безучастен към бедствието, сполетяло Мизия", каза Иван Портних.
Баба удари в земята благотворителните организации, като дари последните си 4 лева за потопения град Мизия, подчертава във водещата си новина "Стандарт". Възрастната жена от оряховското село Селановци се простила с левчетата далеч преди да получи пенсията си за месец август.
От страниците на "Телеграф" Николай Николов, директор на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" предупреждава за 75 язовира, които са със сериозни дефекти.
Става въпрос за повредени изпусквателни кранове или никога неотваряни, повредени преливници, пропукване на стени или обрасли и неподдържани. По думите му повечето от тези язовири са малки и не са толкова страшни.
"Опасно е, ако се стигне до ситуация като в село Бисер, когато язовирите не се контролират",казва Николов.