Наднормено съдържание на озон - 1.04 пъти над нормата, е регистрирано вчера при измервателна станция "Копитото", информира на сайта си Изпълнителна агенция по околна среда /ИАОС/.
Обикновено замърсяване с озон има само лятно време, като основна причина за появяването му са високите температури, транспортът и наличието на горивни процеси.
Регистрираната стойност на тропосферен озон от станцията на "Копитото" е минимално превишение на прага за информиране на населението, който е 180 микрограма на кубичен метър, коментираха експерти от ИАОС пред БТА.
При подобни превишения няма опасност за човешкото здраве, подчертават специалистите.
Опасност за здравето на хората има в случай на три последователни превишавания на алармените концентрации на тропосферен озон - над 240 микрограма на кубичен метър. Тогава има процедура за алармиране на населението и мерки трябва да предприемат чувствителните групи като деца, възрастни и хора с астма, сърдечно-съдови или хронични белодробни заболявания.
Наднормено запрашаване на въздуха е измерено вчера в Бургас, Варна, Видин, Перник и Димитровград.
Стойностите на фини прахови частици са между 1.04 и 1.39 пъти над средноденонощната норма.