Финансирането ще е до 20 на сто от държавата като ще могат да се предлагат "етапни" проекти за саниране на панелните жилища, съобщава БТА като цитира заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството Калин Рогачев.
Не се предвижда финансов таван по проектите. Обсъжда се вариант сдруженията да имат достъп до безплатни типови проекти и най-вероятно сами ще избират саниращите фирми.
По данни на министерството около 18 900 са панелните жилищни сгради в България, разположени в 120 жилищни комплекса. Те са строени между 60 - 80-те години на миналия век и 96,5 на сто от тях са частна собственост.
Очакванията на министерството са в бюджета за следващата година да бъде одобрено финансирането по програмата за саниране на панелни жилища в размер на 13 млн.лева. Средствата са част от общо 70 млн.лева по програмата до 2009 г.
Тази дейност се регламентира с проектозакона за етажната собственост, който се очаква до средата на юни да бъде внесен от министерството за обсъждане в Министерския съвет /МС/.
През есента министерството ще внесе в МС проектозакона за жилищните асоциации. Идеята е асоциациите да се регистрират като сдружения с нестопанска цел и да поемат строителството на жилища за отдаване под наем на социалнослаби българи.
Държавата и общините се очаква да участват в схемата като предоставят безплатно терени или право на строеж. Асоциациите ще определят размера на наемите, а държавата вероятно ще определя регулаторната рамка.
Рогачев припомни, че поради разминаване със закона за банките проектозаконът за жилищно-спестовните каси е отхвърлен. Министерството обаче обмисля съвместно с банките други форми за жилищно кредитиране и по-специално възможността за частично държавно субсидиране на лихвата по жилищните заеми.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.