Корабът "Радецки" е пострадал от високите води на Дунав в началото на лятото и е бил на извънпланов ремонт в Русе. В момента параходът-музей се намира до понтон номер 5 на русенския бряг и ще остане за посещение няколко дни, съобщи капитанът на кораба Божин Божинов.
"Повредата се случи на 4 юни по време на разходка по реката. Подводен плаващ предмет е бил засмукан от гребните колеса и така едно от тях - дясното, блокира. Това наложи и ремонта", обясни капитан Божинов, който от 15 години изпълнява тази длъжност на кораба. Той допълни, че ремонтът е извършен в Русенската корабостроителница благодарение на АЕЦ "Козлодуй", откъдето са били отпуснати 30 000 лева. Ремонтът е продължил 25 дни.
Капитан Божинов припомни, че за последно ремонт на кораба е правен през 2012 г. - отново в Русенската корабостроителница.
Капитан Божинов обясни, че на русенския бряг "Радецки" ще остане няколко дни, след което ще бъде провлачен до Козлодуй. Корабът ще бъде отворен за посещение за русенци всеки ден и през това време те могат да видят експонатите, изложени в него. Сред тях са оригинална снимка на „Радецки”, факсимиле на прощалното писмо на Христо Ботев и др. На специална стена са изписани имената на всички четници, водени от войводата Христо Ботев.
"По време на празника - 6 септември, не е сигурно дали ще сме тук, защото тогава очакваме да пристигне корабът "Георги Измирлиев", който ще ни провлачи до Козлодуй", каза кап. Божинов.
В Козлодуй единственият плаващ кораб-музей в страната извършва едночасови разходки в акваторията на пристанището.
По думите на капитана корабът трябва да го има и в настоящето, и в бъдещето, тъй като на него е съхранена националната гордост на България. "Когато децата стъпят на кораба започват да задават много въпроси. Неописуема е радостта им. Питат къде е стоял Ботев, какви заповеди е издавал", обяснява капитанът, цитиран от БТА.
През миналата година "Радецки" е бил посетен от около 15 000 души, а извършените едночасови разходки са между 35 и 40. За пенсионери, студенти и ученици билетът за пътуването е по 4 лева, а за работещи - по 6 лева.
Капитанът обясни, че това не е оригиналният кораб. Австрийският параход "Радецки" е бил построен през 1851 г. в корабостроителница "Обуда" - Будапеща. Бил е собственост на Първо привилегировано имперско и кралско дунавско дружество. Носил е името на фелдмаршал Йозеф Венцеслав Радецки. Той е бил предложен на нашето правителство след Освобождението да бъде символично закупен и поставен на местност Текирдере край Свищов.
През 1924 г. обаче корабът е бил нарязан за скрап.
Божинов разказа, че сегашният кораб е дарение на Параходство БРП и е носил името "Пловдив". Заражда се идеята плавателният съд да се реставрира и да се нарича "Радецки". В чест на 90-годишнината от героичната гибел на Христо Ботев 1 200 000 български деца събират средства за построяването на точно копие на легендарния параход. Така възстановеният "Радецки" тръгва за Виена на 26 август 1966 година.
В момента корабът "Радецки" е сред 100-те национални туристически обекта. Капитан Божин Божинов каза, че има идея да се направи нов кораб, който да бъде копие на "Радецки".
"Така плавателният съд ще има възможност да пътува из Европа, да популяризира българската история и да развява националния трибагреник", заяви капитанът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.