IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Няма разрешение за добив на газ в Добричко, увери Жекова

Сондажите и проучванията в района не са опасни, твърди експерт

Снимка: Булфото, архив

Снимка: Булфото, архив

Компанията „Парк Плейс Енерджи Корп“, която получи от екоминистерството одобрение на работна програма за търсене на природен газ в Добруджа, още не е заявила дали ще използва конвенционални или неконвенционални методи. Това стана ясно от брифинг в Министерството на околната среда и водите (МОСВ), на който служебният министър Светлана Жекова даде разяснения за издаденото разрешително.

Жекова обясни, че още през 2000 г. е започнало изпълнението на проект за търсене и проучване на конвенционален газ в региона. През 2008 г. се установява, че там има залежи от природен газ, а през 2010 г. МС взема решение да се възложи и да се сключи договор за бъдещо търсене и проучване. Този договор е сключен през април 2014 г. между „Парк Плейс Енерджи Корп“ и Министерството на икономиката.

Към момента разрешение за търсене и проучване няма, категорична бе Жекова. За да се стигне до него, има процедура, която е относително дълга. Един от нейните етапи включва съгласуване с МОСВ на работен план. За да одобри работния план, екоминистерството е поставило определени  условия, при които работата да продължи. По думите на министъра това са ограничителни условия и рамки.

„Всяко следващо действие на компанията ще бъде подлагано на оценка за въздействие върху околната среда и оценка за съвместимост“, обеща тя и заяви, че в работния план за 2014 г. не се предвиждат нови сондажи.

От думите й стана ясно, че засега компанията не е заявила конкретни методи и технологии за добив, а това предстои да се уточнява. Ако има проект за сондаж, той ще бъде подложен на ОВОС.

"На етап работна програма не се говори за методи", каза Жекова в отговор на вопрос дали ще се използват конвенционални или неконвенционални методи.

„Тук не се говори за въглищен газ“, допълни тя.

„Проектът е за търсене и проучване на природен газ, изобщо не става въпрос за неконвенционални методи. Ако след това бъдем уведомени за нещо по-различно, ще трябва да реагираме“, каза министърът.

Тя декларира, че няма да бъде използвана технология, която да е рискова за водите на Добруджа, и припомни мораториума от 2012 г., с който фракингът бе забранен.

„Когато стигнем дотам, да оценяваме конкретната технология, всеки уважаващ себе си инвеститор ще е запознат с българското законодателство“, смята министърът.

На въпрос кога ще бъде уточнена технологията тя отговори: „Не сме на този етап“.

Експерт от министерството разясни, че по програмата на компанията на четвъртата или петата година от проучването ще се извършат сондажните дейности.

Христо Казанджиев от Българския енергиен и минен форум също коментира проекта. Той заяви, че при конкретния проект не става въпрос за добив на въглищен газ.

„Проучванията са само за природен газ и нефт с конвенционални методи“, каза той.

Той отбеляза, че в района са направени над 1000 сондажа и ако се спазват добрите практики, няма риск от замърсяване на водите на Добруджа.

По-рано днес от БСП се противопоставиха на даденото одобрение на фирмата, което според Чавдар Георгиев, бивш заместник.-министър на околната среда и настоящ водач на листата на левицата в Хасково, е немотивирано и противозаконно и освен това поставя под риск природата в района.

"Става дума или за недоразумение, или за незнание, или за преследване на определени икономически интереси от страна на един от партньорите в това споразумение, а третото е най-вероятно, защото се кандидатства за една голяма площ, която е добре проучена и се плаща ниска цена“, обвини пък социалистът Георги Божинов, водач на листата във Враца.

Той смята, че има опасност фирмата да започне да проучва и добива шистов газ, ако в сила влезе споразумение за търговско сътрудничество в областта на търговията и инвестициите, с което всички рестрикции в българското законодателство за добив на шистов газ ще паднат.

Още икономически новини четете в  Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата