На някои въпросът може да се стори глупав или неоснователен, но темата е съвсем друга. Става дума за имената на улиците из нашата столица.
Колкото и учудващо да звучи, немалка част от разбитите улички на София имат не само странни, но и глупави имена.
За пример могат да бъдат посочени: ул. Кърпикожух, ул. Кадемлия, ул. Чар, ул. Русалка, ул. Съзнание, ул. Попова шапка и още много други.
В жк. Овча Купел, например, съществува улица с името Народно хоро. 74-годишната баба Ваня, живееща на тази улица от 1961 година, твърди, че името не е било променяно никога. Въпреки това бабата не помни на нейната улица да се е извивало всенародно хоро, та дори и по Нова година.
В индустриалната зона на София, в радиус от 1 км, като имена на улици са изброени почти всички занаяти – ул. Каменоделска, ул. Зидарска, ул. Грънчарска, ул. Градинарска, ул. Медникарска, ул. Кожарска и ул. Резбарска. Друг е въпросът дали на тези улички все още живеят хора, занимаващи се с посочените занаяти.
Най-вероятно такива имена на улици са наследство от близкото ни минало. Който не вярва, да посети ул. Траен мир или ул. Знаме на труда.
След демократичните промени много от имената на улиците из цялата страна бяха променени с цел бързо да се забрави комунистическият режим.
Така в столицата бул. Ленин сега се нарича бул. Цариградско шосе, а бул. Георги Димитров е прекръстен на бул. Княгиня Мария Луиза. Хубава идея, ама недовършена.
Представяте ли си някой да ви попита къде живеете и вие да кажете: „Живея на улица Жабокрек”.
Е, как да не берат срам и да не търпят подигравки хората, живеещи на тази улица?
Друг пример за липса на идеи за имена на улици е центърът на морската ни столица – Варна.
В част от него около 10 малки улички носят имена на цветя – ул. Роза, ул. Лотос, ул. Люляк, ул. Синчец, ул. Иглика, ул. Нарцис, ул. Тинтява, ул. Момина сълза, ул. Зюмбюл и ул. Еделвайс.
Неизвестно защо всички тези улички са заобиколени от бул. Прилеп (!).
Като са тръгнали милите ни управници да променят имената на улици, булеварди и площади поне да бяха довършили, а не да си оставят магарето в жабокрека, извинете - в калта.
От Столична община заявиха, че задължение на районните кметове е да дават идеи за промяна на имена на обекти от обществено значение, а Столичният общински съвет ги разглежда и ги приема или отхвърля. Значи топката е в кметовете по райони.
Ако случайно живеете на улица, чието име не ви харесва или ви се струва глупаво, обсъдете го с районния си кмет и му предложете да се търсят решения за промяна.
И все пак – ако не харесват улицата на която живеете било заради дупките по нея или заради името й, имате два варианта на действие.
Първо: мълчите си смирено и търпите подигравки и закачки.
И второ: запознавате се със хората, живеещи на ул. Народен юмрук, и заедно правите всеобща революция за смяна на глупавите имена на улици в България.
Успех!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.