IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Незаконната миграция през България става критична

Сирийци и африканци най-много атакуват границите ни, сочи доклад

Снимка: Булфото, архив

Снимка: Булфото, архив

За първите десет месеца на тази година дирекция "Миграция" при ГД "Гранична полиция" е дала статут за постоянно пребиваване у нас на 2 620 души, сочи справка на дирекциятa, цитирана от БТА. Статут на продължително пребиваващи у нас е даден на 20 192 души, показват данните.

През 2013 година статут за постоянно пребиваване у нас са получили 2 753 души, а на 20 121 души е даден статут на продължително пребиваващи.

През 2013 г. средният месечен брой на разкритите нелегални преминавания на гръцко-турската граница е около 50 нелегални имигранти, по данни на Агенция Фронтекс, докато на българо-турската граница техния брой постепенно нараства, като задържанията са взели връх през месец октомври
миналата година, когато са задържани 3 657 имигранти.

Това са данните от анализ на риска от незаконната миграция, публикуван наскоро от Главна дирекция "Гранична полиция". Анализът изтъква потенциалните заплахи, тенденции за развитие и формулира дейности, които да служат като основа за планиране през 2015 година.

Разкритите опити за незаконно преминаване на държавната ни граница драстично са се увеличили през 2013 г. до 14 637, което е над 6 пъти повече от установените през 2012 г. опити. За първи път през последните 6 години, след влизането на България в ЕС, нивото на незаконна миграция достига критични стойности, със съответното негативно влияние върху граничните власти, социалната сфера, общественото мнение и поставя нови предизвикателства за овладяване на проблема, анализират експертите.

Основните способи, използвани за незаконно влизане в страната и през 2013 г. са през "зелена граница", укрити в коли през ГКПП, както и с фалшиви документи. Единични са случаите, в които са правени опити за заобикаляне на граничните проверки, като хора се явяват без документи за
самоличност.

През миналата година значително е увеличението на "зелена граница" - задържани са 11 243 незаконни мигранти, което е с 532 процента повече в сравнение с предходната 2012 година, когато са задържани 1 780 лица.

Тенденцията към увеличаване на натиска на българо-турската граница е започнала през месец август 2012 г., запазила се е сравнително стабилна до месец август 2013 г., след което е започнала рязко да се увеличава и е достигнала най-високи стойности през месец октомври 2013 г. - 3 690 задържани лица, средно по 123 задържани на ден.

Ситуацията на морската ни граница, на която през последните години не са констатирани опити за незаконно влизане, през 2013 г. също е била повлияна от миграционния натиск от Турция и взетите мерки за ограничаването му, анализират експертите.

Случаите, в които румънските и турските власти са задържали общо 151 мигранти в териториалните си води и случаят през месец октомври 2013 г., в който на около 2 морски мили източно от нос Шабла бе задържан кораб с 24 незаконни имигранти от Афганистан, са показателни, че турските каналджии се опитват да разработят нов канал за незаконна миграция от Турция през Черно море до ЕС, сочи анализът.

Въпреки сравнително малкия брой установени опити - 187, има увеличение на незаконното преминаване чрез използване на фалшиви или преотстъпени документи - повишението е със 135 на сто спрямо предходната година, когато на вход са установени 84 лица. В повечето случаи мигрантите пристигат от Турция, в която влизат безпроблемно и законно, благодарение на либералната визова политика на Турция по отношение на държавите
от Близкия и Среден Изток и Африка, анализират експертите.

От пренасочването на миграционните потоци най-засегната е българо-турската граница, където са установени 99 на сто от всички случаи на незаконно влизане - задържаните нарушители са с 511 процента повече спрямо 2012 г. и с 1 487 на сто спрямо 2011 г. Най-често откриваните мигранти са от Сирия, като сирийците представляват 57 процента и от Афганистан - 17 на сто от незаконно влезлите у нас граждани на трети страни, показват данните.

Значително е увеличението при африканците, което е най-изразено при гражданите на Алжир и Мали. Африканците рядко крият националността си и намеренията си - че търсят по-добри условия за живот, целта им не е България, а страните от Западна Европа. Немалка част от тези лица не търсят убежище в България, защото при евентуално задържане в друга държава-член на ЕС, ще бъдат върнати обратно у нас. Целта им е да достигнат незаконно до страната - крайна дестинация, най-често Германия, Франция, Швеция и там да поискат убежище, пише в анализа на ГД "Гранична полиция".

Истанбул продължава да бъде сборен пункт за мигрантите, където каналджийските мрежи им предлагат няколко варианта да влязат в ЕС, в зависимост от финансовите им възможности - през река Марица до Гърция, който все по-рядко се предпочита и използва, тъй като Гърция промени законодателството си и ограничи свободното придвижване на мигрантите. Така в случай, че бъдат задържани, те могат да се окажат затворени за шест месеца и възпрепятствани да напуснат Гърция.

Друг път е през турско-българската граница или по море от западния бряг на Турция до гръцките източни Егейски острови или направо до Италия, пише в анализа. С фалшиви документи имигрантите могат да изберат въздушните маршрути, обикновено от летището в Истанбул до избраните от тях държави-членки на ЕС.

Гърция и България, като част от Източно-средиземноморския маршрут, са транзитни страни, а не дестинации за по-голямата част от имигрантите, които обикновено или продължават през Западните Балкани, или по въздух към ЕС.

Всички мигранти се събират в Истанбул, откъдето самостоятелно или с помощта на каналджии, отиват или директно до границата с България, или с автобус до Одрин. Голяма част преминават през държавната граница самостоятелно, без водач.

В Одрин тези, които не ползват помощ от каналджия, наемат таксиметров автомобил, който да ги откара в близост до границата. Шофьорите им показват посоката, в която да продължат сами. Тези, които имат уговорка с каналджия, се срещат с посрещачи, които организират придвижването им до границата. Откарват ги с микробус или лек автомобил до гориста местност в близост до границата, там каналджията им указва посоката, но не
преминава с тях на българска територия, пише в анализа на ГД "Гранична полиция".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата