В мобилните групи участват служители на "Гранична полиция" и агенция "Митници", които заедно осъществяват контрол в граничната зона.
Целта е да се извършват съвместни проверки, да се предотвратява контрабандата и нелегалната миграция, да бъдат задържани лица, нарушили граничния и митническия режим.
Създаването на съвместните мобилни групи е резултат от приетата от Министерския съвет в края на януари Стратегия за интегрирано управление на границите и Инструкцията за взаимодействие между органите за граничен контрол, подписани от Петков и Орешарски в края на май. Тези звена ще действат в граничната зона в цялата страна, а Калотина е първото място, откъдето започва тяхната работа.
В една група има най-малко четирима души, в зависимост от получената информация и от планираните задачи, които трябва да се изпълнят. Техническото оборудване включва мобилни, термовизионни системи, термовизионни камери, газанализатори, очила за нощно виждане и др.
Министърът на вътрешните работи Румен Петков коментира, че се прави сериозна крачка за охраната на границите и в борбата с нелегалната миграция, наркотрафика и трафика на хора.
Той допълни, че до 10 юли ще започне граничното обслужване на т. нар. едно гише, като ще се прилага и безкасово плащане.
Оптимист съм, че ще изпълним всички наши ангажименти, заяви Петков, след като разгледа новата система за панорамно видеонаблюдение на пункта, в който е изцяло сменена и
компютърната техника за обработката на документи.
В близките две седмици ще започне да работи и системата за разпознаване на моторни превозни средства, обясниха още от "Гранична полиция".
Министърът на финансите Пламен Орешарски заяви, че стореното е естествено продължение на сътрудничеството между МВР и Министерството на финансите, а целта му е осигуряването на по-високи приходи за държавата.
Новата система за панорамно- и видеонаблюдение разполага с38 камери, 24 от които наблюдават целия пункт, а 14 - работата на граничните полицаи в гишетата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.