Кметът на Калофер Румен Стоянов призова в ритуала за хващането на кръста на 6 януари, Богоявление, да участват само местни хора. Той се обърна към гостите на подбалканския град да се съобразят с традицията, да изчакат края на Богоявленското хоро в реката и да се включат, след като то излезе на брега.
Гостите ни не познават традицията, не знаят песента "Залюбила е Василка", разкъсват хорото и така празникът се разваля, обясни Стоянов.
Кметът на Калофер отправи своя апел и към съгражданите си всички да се съберат на традиционното място - моста до църквата "Св. Архангел Михаил".
Кметът уточни, че до призива се е стигнало, след като през последните години много хора влизат във водите на Тунджа без национални носии, разкъсват хорото и така се опорочава традицията, което е и причината през миналата година да има втори богоявленски ритуал.
Той припомни, че разпятието се дава на най-малкия участник в хорото, който от своя страна го връща на свещениците и получава благословията им.
Традицията на Йордановден да се играе мъжко хоро в ледените води на Тунджа и така да се изважда разпятието е завещана на калоферци от дедите им. Празникът започва рано сутринта с празнична Света литургия в църквата "Св. Архангел Михаил", след което с шествие участниците в ритуала и стотици калоферци и гости на града се събират на мястото.
Обикновено до около стотина мъже, в национални носии, начело с народен оркестър и с песента "Залюбила е Василка" влизат в реката, където изчакват свещениците да извършат празничния водосвет и да благословят калоферци.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.