IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Приключват реставрацията на Боянската църква до 15 декември

В момента се отстраняват наслояванията в стенописите, махат се сажди и се заличават следите от предишни опити за запазване на стенописите

Приключват реставрацията на Боянската църква до 15 декември

На 15 декември ще приключи реставрацията на стенописите в Боянската църква, съобщи професор Григорий Григоров - декан на факултета по реставрация в Националната художествена академия и ръководител на екипа, който извършва реставрационните дейности в черквата.

В момента се отстраняват наслояванията в стенописите, махат се сажди и се заличават следите от предишни опити за запазване на фреските, правени през двадесети век със смола, масла и цимент, обясни Григоров.

Майсторлъкът е в това да не се нарушава общото пространство, композицията на сцените и атмосферата, добави реставраторът. По-старите слоеве остават. Има дискусия от много години дали те да се оставят, но според мен най-правилното е да няма човешка намеса, каза професорът.

През 1965 г. започва реставрацията на Боянската църква, която е на повече от 700 години. До 1954 г. тя е действаща църква, а след 1965 г. става народен музей. Тогава започват да се правят архитектурни проучвания, реставрация, конструктивно укрепване, отводняване и климатизация. Художествената реставрация е спряна през 1998 г. и е възобновена през февруари тази година.

Досега са осигурени повече от две трети от сумата, необходима за завършване на цялостната реставрация на църквата,обяви директорът на НИМ Божидар Димитров. Цялата сума е 150 000 лева.

По думите на министъра на културата Стефан Данаилов това е първият в неговата програма като министър паметник, реставрирана изцяло с дарения. Дарилите над 5000 лева ще бъдат изписани на мемориална плоча пред възстановената църква.

Боянската църква е средновековен християнски храм, строен и преустройван през 11-13-ти век. За основополагаща година се смята 1259. Във втората половина на 13-и век църквата е изографисана от талантлив художник със средства на българския цар Константин Тих (1257-1277) и управителят на Средец (София) севастократор Калоян. Храмът е сред малкото съхранени средновековни паметници, стигнали до наши дни, които свидетелстват за значимия принос на българското монументално изобразително изкуство от този период в европейското културно пространство.

Боянската църква е един от десетте паметника на България, включена под номер 42 в Листата на ЮНЕСКО на близо 1000 паметника на културата със световно значение.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата