IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

След 142 години: Заря, цветя и тъга за Левски в Карлово

Стотици сведоха глава в памет на Апостола

Снимка: Dnes.bg

Снимка: Dnes.bg

В Карлово започнаха възпоменателните чествания по повод 142-та годишнина от гибелта на Васил Левски. Стотици хора пристигнаха в родния град на Апостола, за да сведат глави и да почетат паметта му. 

Стефан Караиванов е праправнук на вуйчото на Левски. Всяка година на тази дата идва на площада, за да почете паметта на най-великия българин. 

„За мен лично Левски е една огромна отговорност и това е нашата грижа пред поколенията – да въдворим повече от неговите идеи в това тежко време, в което живеем в момента”, заяви за Dnes.bg Стефан Караиванов. 

За карловци Левски е един от символите на България. „Справедлив, борец и национален герой – най- чистата личност в България е Левски”, заяви жена от града. 

Пред паметника на Левски бяха поднесоха венци и цветя в негова памет. Сред официалните гости бяха евродепутати, народни представители и пловдивският митрополит Николай. 

"През всички режими, обрати, правителства, страсти, омрази, разединения само един обединява народа  и той има много имена - Левски, Дякона, Апостола, но той е единствен",  заяви в  словото си  вицепремиерът Томислав Дончев. 

По думите му "Левски е универсалната мяра, с която можем да мерим всичко и който иска да води народа, трябва да се научи да ходи в неговите стъпки". 

Беше запазена и минута мълчание, в която да си спомним за Апостола. Кулминацията на честването бе 10-минутна заря, изпълнена от централния площад в град Карлово.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата