Ръководството на МОН се срещна днес с началниците на регионалните инспекторати по образование.
От предвидените в план-приема 979 са запълнени 532 паралелки, като са се записали 13 833 ученици, добави Коджабашиева.
След първото класиране ще бъдат закрити общо 47 профилирани и 29 професионални паралелки заради липса на записани в тях деца. Най-много са закритите класове в Благоевград /девет/, Кюстендил /осем/ и Плевен /седем/. Няма закрити паралелки в София-област, Стара Загора и Търговище.
Коджабашиева допълни че броят на закритите паралелки съвпада с броя на паралелките, които са били включени в план-приема по настояване на училищата. Според нея, план приемът за следващата учебна година вероятно ще бъде намален, ако броят на децата, които завършват седми клас, продължи да намалява.
Общо 25 паралелки са оставени непопълнени, като има голяма вероятност те да съберат над 18 деца след второто класиране, каза още Коджабашиева. В София - град има общо четири подобни паралелки - по две професионални и профилирани. Тези паралелки ще бъдат закрити, ако след третото класиране не бъдат запълнени с изискуемия минимум от 18 ученици.
След първото класиране в професионалните и профилираните паралелки с прием след седми и след осми клас са се записали общо 268 ученици с хронични заболявания.
За участие във второто класиране са се записали близо пет хиляди ученици, добави Коджабашиева.
Записването на приетите на втория етап продължава до 20 юли. Свободните места след него ще бъдат обявени на 24 юли. На 25 и 26 юли учениците ще подават заявления с нови желания, а третото и окончателно класиране ще бъде оповестено до 27 юли.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.