Около 150 земеделски производители и собственици на черешови масиви се събраха в центъра на кюстендилското с. Таваличево, за да изразят недоволството си от ниските изкупни цени и спирането на изкупуването на плодовете.
Тонове набрани череши са по гаражите и мазетата или не са извозени от градините, защото изкупуването е спряно, каза управителят на кооперацията Борислав Гогев, цитиран от БНР.
Според него и протестиращи от Драговищица, Коняво, Катрище и други села, държавата и държавните органи трябва да се намесят.
Протестиращите настояват за среща с областния управител на Кюстендил Виктор Янев, но той не се е отзовал.
В региона обвиняват за всичко "бандата на четиримата" италианци, които от десетилетия диктуват условията и цените за реализирането на кюстендилските череши.
Последните дни цената им паднала на 60 стотинки за килограм, но изобщо нямало изкупуване, особено на тъмните сортове, оплакаха се от с. Драговищица.
„Не може държавата да изисква от нас да сключваме договори с берачите, да плащаме данъци за регистриранитеот реколтата печалба, а да не контролира чуждестранните търговци, които изкупуват на безценица черешите ни“, казват протестиращите.
Държавата следва да съдейства за откриване на пазари и за реализацията на реколтата ни, настояват земеделски производители.
Един от основните изкупвачи Микеле Санторели тази година не изкупувал в Кюстендилско, защото имал около 5 хиляди декара собствени градини, които вече плододават, в Пловдивско.
Санкциите срещу Русия също се отразили зле върху обема на изкупуваната продукция от череши в региона, казаха от земеделските кооперации.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.