Юлиан Маринов е експерт по биоразнообразието в природния парк в Габрово и е направил откритието си на територията на парк "Българка".
По думите му германската наумка е тревисто растение, видяно и категоризирано за първи и последен път в българските земи през 1899 година. Според научната литература единственото му находище било в Шипченската планина.
40-годишният габровски ботаник работи по растението в продължение на пет години, но преди да го открие в габровския Балкан, е виждал само хербаризиран образец на германската наумка в хербариите на ботаническия институт на Българската академия на науките. Растението досега се е водело като изчезнал вид и в Червената книга на застрашените видове е отбелязано с черен знак.
Маринов подготвя научна публикация за откритието си и точното място на находището на наумката ще бъде съобщено след съответната процедура в ботаническите научни среди.
Според Маринов на територията на парк "Българка" са открити и други растителни видове, рядко срещани в България.
Паркът "Българка" заема 22 хиляди хектара площ и съхранява вековни букови екосистеми, разположени във вододайни зони. Границите му се простират по северните скатове на Шипченска и Тревненска планина, южната му граница върви по билото на Стара планина, на север граничи с градовете Плачковци и Габрово, а на изток се простира до Трявна.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.