В община Ивайловград има изключително ценни находища на скално-облицовъчни и инертни материали - гнайс, мрамор, туфи, варовик. С тяхното разработване и експлоатация се занимават 56 фирми, кариерите са 80. Така общината представя добива на подземни богатства в официалния си сайт.
В Ивайловград повечето фирми добиват подземни богатства незаконно, твърдят бизнесмени от бранша. Повечето компании имат концесия от министерство на енергетиката, но тя не им дава право да добиват, защото преди да започнат да копаят, трябва да сменят статута на земята. От пасище да стане геоложка кариера например.
Георги Левов, управител на склад, твърди пред bTV, че добива на 50 дка земя, чийто статут е сменен. Управителят на склада обаче е опроверган от шефа си, Васил Николов, собственик на фирма "МВ 2000".
"Води се в момента преписка за смяна на статута на земята. Плащам наем на общината... Еми така работим в момента", каза Николов.
Договорът за наем е за 3,5 декара срещу 6000 лева годишно, твърди собственикът на фирмата. Неговият служител обаче вече показа разкопани 50 декара.
От фирмата не показват документ дори, че си плащат наема. Бизнесменът се оправдава с това, че повечето от колегите му работят на този принцип.
Бивш зам.-кмет е сезирал институциите, резултат няма
"И аз питам как така се сключват договори с общината. След като за всяка общинска собственост, за да сключиш договор, трябва да има търг", коментира бившият зам.-кмет на общината Стефан Тонев.
Тонев доскоро е отговарял за контрола върху добива. Казва, че напуснал заради нежеланието на местната власт да осъществява такъв. Сега сезира институциите за нарушенията, които допуска общината. Без резултат засега.
"Представители на енергетиката бяха тук през зимните месеци. Ама как да отидем на проверка, сега вали. Добре, де. Като вали, получавате ли си заплатата", разказва Тонев.
От прокуратурата също отказали да разследват случая, като се позовали тъкмо на договорите за наем на земя, които общината сключва, вместо да контролира добива.
Път до нищото от село Драбишна
Съмнения и недоволство будят и някои от проектите на Общината. Например път, който води от село Драбишна до нищото. Малко над километър струва почти 300 000 лв. европейски пари.
Пътят свършва в дере, а след него е Гърция. По-големият проблем на хората обаче не е, че не стига до никъде, а че минава през нивите им.
От отговор на общината обаче става ясно, че усилия за обезщетяване на собствениците не се полагат, защото държавният строителен контрол вече е одобрил новия път.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.