Наблюдават се интересни тенденции в туризма във Варна през последните години. При съпоставката на периода 2007 - 2008 г. спрямо 2013 - 2014 г. се отчита сериозен спад на местата за настаняване. През последните 7 години те са намалели с около 140. Спад има и при броя на леглата, както и при средния брой на реализираните нощувки. Това заяви председателят на сдружение „Култура и туризъм на Североизточна България“ Димитър Дичев при представянето на общинската Програма за развитие на туризма до 2020 година по време на последното заседание на общинската комисия по туризъм.
Община Варна ежегодно акумулира от нощувки 205 - 210 млн. лева, а общият размер на приходите от туризъм е около 320 млн. лева, като и двата показателя бележат ръст през последните 7 години. В града са концентрирани 24 % от туристическите приходи на страната. По този показател Варна се нарежда на второ място в България след Несебър.
Морската столица остава най-предпочитана за руските туристи. След това се нареждат германските, румънските и полските. Значителен спад се отчита през последните години на гостите от Израел и Великобритания, които са намалели съответно от 6% на 1,3% и от 12% на 1,2%.
Амбицията на общинския план за развитието на туризма във Варна е да постигне ежегоден ръст на гостите на морската столица с 4%. Приходите от нощувки трябва да скочат с минимум 3% до края на периода, а престоят на туристите да се увеличи с 3 дни. Програмата има за цел още да удължи високия сезон от 6 на 9 седмици.
Документът е изготвен от широк консултативен съвет от експерти на база извършени анализи на туристическата среда в общината през последните години.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.