Около 10 август белите щъркели започват да се събират на групи за отлитане към по-топлите южни страни. Обикновено това става около селищата, по стърнищата и на места, където могат да наберат височина от топлите въздушни потоци, разказа пред БТА експертът от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) Петър Янков.
"Първи на юг отлитат птиците от по-северните краища на страната. Предполагаме, че тази година пикът на миграцията на белия щъркел у нас ще бъде между 25 и 30 август, когато над Бургас и Южното Черноморие, ще могат да се видят прелитащите големи ята от щъркели", отбеляза експертът.
Той посочи, че през миналата година пикът е бил на 26 август, като тогава за един ден са минали 32 000 птици.
"През територията на България минава основен миграционен път - Виа Понтика. Страната ни е една от ключовите за птиците, през нея минава голяма част от популацията на белия щъркел, гнездящ в Европа", отбеляза експертът на БДЗП.
Той обяснява и защо това е така: "Повечето отлитащи птици, търсят най-подходящия път от гледна точка на въздушните потоци, в най-източната част на континента. На тези условия отговаря крайбрежието на Черно море, като в района на Бургас е най-западната точка на водната територия. По тази причина белите щъркели са с най-висока плътност в района и там могат да се наблюдават всички птици, идващи от Германия или Западна Русия. След Бургас потоците от щъркели отново се разделят - някои от ятата започват да се движат по посока на Мраморно море и югозапад, а други следват бреговата ивица към Босфора, но "фунията", в която се събират е в Бургас", разказа специалистът.
По думите му не е рядко явление младите птици да тръгнат на юг преди възрастните птици или своите родители. Преди дни от екосдружението "Зелени Балкани" информираха, че маркиран с предавател млад щъркел, роден тази година у нас, вече е прелетял Турция и Сирия, и е на територията на Ливан. Ранното тръгване на маркираните щъркели може да се дължи на сухото лято и липсата на достатъчно жаби, скакалци и дребни гризачи около гнездото, които са основна храна за този вид, предположи специалистът.
Петър Янков обаче успокои, че няма връзка между ранното отлитане на щъркелите и предстоящата зима. Така той опровергава поверието, че рано отправилите се на юг щъркели вещаят сурова зима. "Хората обичат да търсят поличби, но няма основание да се смята, че има такава връзка", допълни специалистът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.