Сега битовите отпадъци на Севлиево се депонират на площ от 80 декара на четири километра, източно от града.
От 1 януари 2007 година депото ще започне да работи с пълния си капацитет и ще събира отпадъците на Севлиево, девет околни села и градовете Дряново и Сухиндол. На 14 септември новият обект е получил разрешение за въвеждане в експлоатация, заявиха от пресслужбата на общинската администрация.
Строежът на депото е започнал през 2000 година и изграждането му е преминало на два етапа. За да се използва обектът за депониране на отпадъците от по-голям регион, през 2003 година Министерството на околната среда и водите инициира започването на втори строителен етап.
Финансирането му е по програмата ИСПА /75 на сто/ и от държавния бюджет /25 на сто/. Общият размер на средствата е 6 милиона евро.
Регионалното депо разполага с 54 контейнера за депониране на опасни отпадъци. Обектът има собствена пречиствателна станция за отделяне на амоняк от инфилтрираните води, които се отвеждат чрез помпи и 4-километров тръбопровод до канализационния колектор в Севлиево.
Изградени са сондажни кладенци за мониторинг на подпочвените води, а гумите на сметовозните автомобили, излизащи от депото, се измиват автоматично в специално съоръжение.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.