Сурвакари излизат довечера в 53 населени места в Пернишка област. С песента на хлопките на над пет хиляди изпълнители, танцуващи около ритуалния огън, започва най-таченият зимен празник в региона. По хилядолетна традиция той се отбелязва в нощта на 13 срещу 14 януари на старостилния Васильовден.
Подготовката за "Сурова" продължава цяла година. Преди празника маските задължително се държат в тайна, за да изненадат всички и да запазят магическата си сила. Често костюмите тежат по над 50 кг, но всеки участник се стреми да покаже най-оригиналния. Колкото по-плашещи са ликовете, толкова по-голяма е силата им срещу злото.
Като излязат рано през нощта на единия баир, мъжете викат "Сурова-а-а-а!", за да ги чуе групата от другия баир, да тръгне и да се срещнат, разказа пред БТА етнологът Цветана Манова.
По думите й народният празник с маски, изпълняван в пернишките села носи името "Сурова", което е различно от речитатива " Сурва, Сурва весела година", употребяван при сурвакането. Преди половин век обичаят "Сурова" става основа на първия маскараден фестивал в Перник, който днес се радва на световна популярност.
Обичаят стана част от световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО през 2012 година. Така българските обичаи в списъка са: Бистришките баби, нестинарството, тъкането на чипровски килими и пернишките сурвакари. А тази година пък от Перник се готвят да заснемат кадри от обичая.
Довечера в 53 села ще бъде запален голям огън, а маскираните мъже ще гонят злото. Групата по традиция се предвожда от водач в гвардейски дрехи, наричан бюлюкбашия. Според традицията дружината се състои само от мъже, които се превъплъщават в различни роли - ръсещ за здраве поп, кум и кума, булка и младоженец и други характерни персонажи. Задължително присъстват мечкар и мечка, които играят за здраве.
Традицията повелява, че колкото по-силно звънят хлопките, толкова по-далече ще избягат злите сили. Затова цялата нощ на старостилния Васильовден е съпроводена с оглушителен шум. Обредният танц се изпълнява в специален ритъм.
А в домовете пък трябва да присъства специална трапеза, с баница със сирене и праз, погача, свинска пача, туршия, вино и ракия. На сутринта сурвакарите ще започнат да обикалят домовете. Във всеки двор сурвакарите разиграват "сватба", символ на женитба, съюз и пълен дом с деца.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.