Отокът на река Тунджа на границата с Турция по данни на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) на БАН от днес е 107 кубически метра в секунда, отокът на река Марица при Свиленград е 463 кубически метра в секунда, а на река Арда на границата е 715 кубически метра в секунда, съобщи Асен Личев, директор на дирекция "Води" в Министерството на околната среда и водите (МОСВ), цитиран от БТА.
Прогнозите са, че при очакваното повишение на температурите след интензивните валежи, които се наблюдават и днес, отокът на реките ще се повишава и ситуацията ще се усложнява, коментира Асен Личев.
Той подчерта, че отокът на реките на границите с Гърция и Турция се формира без на българска територия да се изпускат язовири. Язовирите наистина преливат, но това е, защото са препълнени, а не защото ние ги изпускаме, става въпрос за природно явление, което ние по никакъв начин не можем да контролираме, за да предпазим от наводненията нашите съседи, каза директорът на дирекция "Води" в МОСВ.
Той припомни, че една от предприетите мерки - по-бързото изпускане на язовир "Кърджали" с цел освобождаване на обеми за поемане на увеличените количества води, е причинила щети на наша територия- свлачищата в района. На българска територия също са залети селскостопански площи, наводненията причиняват щети и у нас, подчерта Асен Личев.
МОСВ своевременно подава актуална информация до компетентните институции на Гърция и Турция. Асен Личев съобщи, че вчера е била изпратена информация до гръцкото посолство у нас с актуалните данни за отока на реките на границата и прогнозите за повишението му.
Личев припомни, че още на първи март, чрез МВнР, МОСВ е отговорило на вербалната нота на Турция за повишеното ниво на реките Марица и Тунджа. В нея са дадени уверения, че язовирите не се изпускат, че увеличеният оток на реките се формира от водосбора след язовирите и не може да бъде регулиран.
Информацията в медиите, че според гръцки представители на местните власти в пограничните райони една от причините за рязкото повишаване на отока се дължи и на старата техника в българските водноелектрически централи (ВЕЦ), изобщо не отговарят на истината, и не може да е причина за повишаването на
нивото на реките.
Това каза Асен Личев, помолен за коментар на днешна публикация в столичен ежедневник. Вестникът цитира кмета на гръцкото село Кастанес, който изразява мнение, че причина за повишаването на нивото на реките може да е и старата техника в българските ВЕЦ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.