Повече от два милиона души живеят в 707 441 жилища в комплексите в страната и санирането е единственият изход за подобряването на този сграден фонд, каза на семинар за журналисти заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Калин Рогачев.
Голяма част от тези жилища са панелни. Те не осигуряват добро качество на живот; с ниска енергийна ефективност са; обитателите им плащат високи сметки за ток, вода и отопление и има непрекъснато авариращи инсталации.
Най-резултатно ще бъде комплексното саниране на сградата, при което съсобствениците да се обединят в сдружение - юридическо лице с нестопанска цел, смятат в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Засега обаче се среща голяма трудност хората да бъдат убедени да регистрират сдружение на етажната собственост, макар че това сдружаване и регистрирането му е безплатно.
МРРБ и ПРООН подготвят демонстрационен проект за саниране на сгради и вече са получили предложения от някои общини. За този проект се предлага МРРБ и общините да се включат с по 3 млн. лв., собствениците на сградите - с 15 млн. лв., а ПРООН - с 400 000 лева.
Вероятно парите, които ще дава държавата, ще са за ремонт на общите части на сградите - покриви, стълбища, асансьори.
Точно тези общи части са обект на спор от съсобствениците и спират ремонтите, каза Теодор Илиев, експерт в МРРБ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.