IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Полските гризачи живнаха в жегата и нападнаха посевите

В централната и източната част на Южна България има нападение в средна степен от източносредиземноморската домашна мишка

Полските гризачи живнаха в жегата и нападнаха посевите

Обобщената оценка за състоянието на популациите на мишевидните гризачи показва, че в централната и източната част на Южна България има нападение в средна степен от източносредиземноморската домашна мишка, съобщиха от Националната служба по растителна защита /НСРЗ/.

Нанесените до момента щети се изразяват в унищожаване на част от засетите семена в близост до колониите. Плътността в колониите е сравнително ниска, предимно 2-4 дупки в колония - до 10 бр., на площи с по-висока численост. Разреждането на посевите е слабо, до 3 процента в площите с висока плътност на колониите.

При успешно презимуване, прогнозата в краткосрочен план е, че през пролетта и лятото на 2007 г. числеността ще нарасне.

За Централна Северна България се наблюдава подем на числеността и разселването на обикновената полевка, съобщават още от НСРЗ. От службата предупреждават за повишено внимание в Плевенска и Велико Търновска области, където висок процент от посевите - до 30 на сто, са заселени с плътности над прага на
икономическа вредност /ПИВ/.

Наблюдава се разширяване ареала на разпространение и засилване на вредоносната дейност, в районите на централната част на Тракийската низина, където на отделни площи има слабо нарастване броя на колоните, но плътността и нападнатите площи се запазват.

Нападнати площи от житен бегач с плътност над ПИВ са незначителни и борбата срещу този неприятел се извежда своевременно.

Поради високите дневни температури, размножаването и развитието на листните въшки през есенно-зимния период продължава без прекъсване. В редица посеви предимно от ечемик се наблюдават признаци на заболяване, който се пренася от листните въшки и житните цикади.

Почти повсеместно са наблюдавани единични петна от септориоза по пшеницата и мрежеста петнистост по ечемика по най-долните листа. При създалата се метеорологична обстановка, в по-буйно израслите посеви от пшеница и ечемик се наблюдава нападение от брашнеста мана - на отделни места, степента на нападение по листата достига 20-25 процента.

На цялата територия на страната в есенниците се наблюдава бързо развитие на плевелите, предимно ефемери /звездица, великденче/ и полски синап. Степента на заплевеляване варира от 0 до 2 бала. Климатичните условия са благоприятни за развитието и на едногодишните житни плевели. Някои стопани са започнали да внасят хербициди.

От НСРЗ не препоръчват да се пристъпва към хербицидната кампания при есенниците, тъй като не са поникнали редица проблемни плевели при тези култури.

От гледна точка на растителната защита неблагоприятните климатични условия през зимния период създават редица особености във фенологичното развитие и нападение от икономически важните вредители при пшеницата и ечемика, но за момента те не се отразяват съществено върху здравното състояние на посевите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата