Разликите в благосъстоянието на отделните области в България продължават да се увеличават, както и пропастта в развитието на столицата София с останалите региони. Усвояването на европейските средства също не спомага за сближаването на регионите нито помежду им, нито със средноевропейското равнище, а страната видимо се развива "на две скорости".
Това се вижда от традиционното годишно изследване на регионите и областите в страната "Регионални профили 2016" на Института за пазарна икономика (ИПИ), което беше представено днес.
Около една трета от областите в България страдат от дълбоки структурни проблеми и това не им позволява да достигнат предкризисните си нива на развитие. Същевременно европейските фондове вече са се превърнали не в инструмент за осъществяване на регионални и местни политики, а в основна цел, която заменя дългосрочната политика за регионално развитие, подчертават икономистите. Бюджетите на общините са трайно зависими от тези средства и не осъществяват проекти без гарантирано финансиране.
Икономика "на две скорости"
Само 9 области в страната – София град, София област, Пловдив, Стара Загора, Ямбол, Велико Търново, Разград, Варна и Добрич, са успели да преодолеят напълно последствията от кризата.
В процес на излизане от кризата са Северен централен и Североизточният регион, както и Южният централен регион, който също остава "под вода", въпреки засилените инвестиции в Пловдив – единственото изключение в региона.
В 19 области на страната обаче реалният БВП е все още по-нисък спрямо стойността му от 2008 г. Цяла Северозападна България изостава критично, включително и област Плевен, която се присъединява към Видин, Враца и Монтана.
Данните на Института показват, че близо 40% от БВП се концентрира в столицата София, която продължава да се откъсва все по-напред по икономическо и социално развитие, коментира икономистът Десислава Николова.
София град е лидер и по привлечени инвестиции благодарение на бурното развитие на ИТ и аутсорсинг сектора, следвана от София област, Варна и Стара Загора. На дъното на класацията по привлечени инвестиции са областите Силистра, Монтана, Хасково и Кюстендил.
София град излиза на челна позиция и по благосъстояние на населението, следвана от Стара Загора, Варна, София област и Русе. Последни по този показател са областите Кърджали, Плевен, Сливен, Видин и Силистра. В София за период от 8 години (2007-2014 г.) средните доходи вече са се изравнили със средноевропейските, докато в някои райони на страната те остават на ниво от 20-40% от средноевропейските.
Все пак европейските фондове са довели до възстановяване на инвестициите, отчитат икономистите. Лидер по усвояване на евросредства пак е София град, където обаче се осъществяват и два големи проекта – този за метрото и "София Тех Парк", следвана от област Габрово, Бургас, Ловеч и Враца. Най-слабо усвояват европейски средства София област, Кюстендил, Сливен, Пазарджик и Благоевград.
Пазар на труда – дисбалансите се задълбочават
Същевременно на пазара на труда в България като цяло се очертава три пъти по-висок недостиг на кадри спрямо средното за ЕС, което означава, че при следващ икономически трус ще има много бърза загуба на работни места, предупреждават икономистите. В някои области пък спадът на безработицата не е заради ръст на заетостта, а заради преминаване на безработните в групата на икономически неактивните – т.е. хората, които не търсят работа, защото не смятат, че ще намерят такава. Затова и отчетеният ръст на заплатите – около 6%, всъщност се ограничава само до няколко области, които влияят върху средната статистика.
Дисбалансите на пазара на труда на практика следват и огромните разлики в образованието в отделните райони на страната, както и негативните демографски тенденции. Що се отнася до естествения прираст, дори и столицата, която е сред лидерите по механичен прираст на население, отчита най-неблагоприятния си резултат от 2007 г. насам.
Като цяло през изминалата година се наблюдава засилена миграция от града към селото. Лидер по механичен прираст на населението е София област, следвана от София град и областите Бургас, Хасково, Варна и Пловдив, а на "опашката" са Смолян, Разград, Видин и Враца.
За още новини от света на бизнеса четете Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.