Десетина търговци на цветя и църковни свещи, които продават пред входа на Централни гробища във Варна, обявиха днес гладна стачка пред сградата на общината, предаде БГНЕС. Организирана бе и подписка с искане да се запази пазара в настоящия му вид.
“Искаме да се запази пазарът, какво ще правим с 80 лева пенсия? Просто ни казаха да се махнем. Правим гладна стачка, защото никой не ни обръща внимание. Искаме среща с кмета.
От кметство “Младост” ни предупредиха, че до петък вечерта трябва да освободим местата. Обърнахме се с молба към тях и отложиха великодушно до сряда. Тогава трябва да напуснем. Не ни се предлага никаква алтернатива. В рамките на закона започваме с предупредителна гладна стачка. Тя ще е щафетна и ще я пренесем на работните си места. Ще продължим докато се реши проблема. Сезирали сме омбудсмана Гиньо Ганев.
Оказва се, че икономическите и корпоративните интереси продължават да са основата на ежедневието на средностатистическия българин”, обясниха търговците, които бяха дошли да протестират заедно със своите семейства.
Красимир Дръндарски разясни, че на 2 януари 2003 година с договори към “Обреди” търговците са били настанени в няколко новоизградени обекти, които служат като ограда на гробищата. “След шест месеца се оказало, че те нямат документи за собственост - акт 16.
Икономическа полиция ги затвори, запечата ги и със заповед от Община Варна и ние ги освободихме на 30 юни. От 1 юли 2003 година отново ни върнаха на откритите щандове. Единствен небезизвестният Росен Марков, подвизаващ се и като лидер на мъжка партия, е бил уведомен и е спечелил конкурс за отдаване под наем на обектите. Той сега чака настанителна заповед и работи, а всички останали протестираме”, изрази мнение Дръндарски.
Румяна Иванова - началник сектор “Контрол на търговската дейност” към община Варна коментира, че е изненадана от протеста. “Ние сме в процес на разговори с голяма част от търговците. Имаме жалби от тяхна страна”, каза пред медиите Иванова.
Към протестиращите тя се обърна с думите: Щом като ви няма в схемата за преместваеми обекти за търговия, вие реално на този етап сте в нарушение. Схемите се изготвят по предложение на районните кметства и районните архитекти и идват за одобрение при главния архитект на община Варна. Можем да организираме среща с кметство “Младост”.
Проблемът може да бъде разрешен, стига да има доброто желание от страна на цветарите. Никой от общината не иска да лиши тези търговци от възможността да упражняват тази дейност, каза още Иванова.