Към момента няма заплаха и риск за здравето на хората в Хасково заради регистрирани повишени нива на естествен уран в питейната вода, съобщи служебният министър на здравеопазването Илко Семерджиев на пресконференция, на която присъстваха и представители на МОСВ и МРРБ.
Семерджиев посочи, че градът е свързан с други водоизточници, така че да няма режим и да се осигури вода с нормални качества.
На 4 април сме информирани за установено несъответствие в качеството на водата по химичен показател "уран" и "алфа активност" в някои тръбни кладенци в Хасково.
РЗИ-Хасково е издала заповед за спиране на кладенците, в които са открити отклонения от рестриктивната доза, и е осигурено захранване от алтернативни кладенци, посочи министърът. Той определи реакциите на институциите като светкавични.
На въпрос кога са спрени кладенците с установени по-високи стойности на уран, зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Валентина Върбева каза, че заповедта на директора на РЗИ-Хасково е от 7 април. На същата дата директорът на ВиК-Хасково е потвърдил изолирането на кладенци и е поставено съобщение за възможни отклонения от водоснабдителния режим.
Взети са допълнително проби от кладенците на 4 и 5 април, както и проба от краен потребител, предаде БТА.
Илко Семерджиев обясни, че през 2015 г. с европейски директиви са въведени по-строги стойности на химични и радиологични показатели в питейните води. По думите му те са два пъти по-ниски от тези, които сме имали дотогава.
Заместник-министърът на здравеопазването Галин Каменов коментира, че това, което е открито във водите - естествен уран, не представлява опасност, тъй като е с ниска радиоактивност. Каменов посочи, че според комуникацията с Международната здравна организация, когато нивата бъдат надхвърлени, те са сигнал за действие, а не за опасност за хората.
Той обясни, че взетите проби нарушават сегашната норма, но почти всички са в рамките на нормата отпреди две години. Здравният риск не съществува, посочи той.
Създадена е работна група от МЗ, МОСВ и МРРБ, която ще анализира как естественият уран е попаднал във водата на Хасково, ще прави преценка на рисковете и продължителен мониторинг.