Синтетичните канабиноиди са най-новите наркотици, които се разпространяват в България. Те са и един от сериозните проблеми в страната, обясни д-р Александър Панайотов, старши експерт в Националния фокусен център за наркотици и наркомания, съобщава "Дарик".
По думите му страната ни се нарежда около средното ниво в Европа по употреба на наркотици.
"Новите наркотици в България най-често са синтетични канабоиди. Почти 90% от новите наркотични вещества на пазара са такива. В Европа са фентанилите, които са близки до морфина, но те още не се срещат на българския пазар. Най-често синтетичната дрога у нас идва от азиатските държави", коментира още д-р Панайотов.
Синтетичните канабиноиди са химични вещества (съединения), чието действие наподобява действието на активната съставка на канабиса тетрахидроканабинол (THC).
Ефектите може да наподобяват тези на канабиса, но в повечето случаи рисковете от употребата могат да бъдат много по-големи. Обикновено се продават в "растителни" смеси за пушене, но не във всички такива е установено тяхното наличие.
В метадоновите програми у нас се лекуват около 4500 души годишно. По думите на д-р Панайотов местата, които се откриват, намаляват, но се отбелязва повишение на заетостта в тях, т.е. около 80% от местата в програмите са заети. Увеличават се и злоупотребите с метадон, който трябва да се използва с медицинска цел.