Кафенета и дневни барове в Шумен отказват достъпа на клиенти до масите си, като ги дискриминират на етнически принцип. За това съобщи общинският съветник Асен Асенов, пише "Монитор"
Асенов бил потърсен от българин, живеещ от години в Германия, когото отказали да обслужат в кафе в пешеходната част на бул. "Славянски". Проверка на репортер на вестника установила, че "ембаргото" действа, а приложението му е субективно по усмотрение на сервитьорките.
"Имах среща с мои приятели от Ирландия, които се завръщаха от Каваците и избрах заведение близо до паркинг, за да се намерим по-лесно", разказва Митко М., шуменец, който от години живее и работи в Германия.
"Бях с чисто облекло, с чисти обувки, единствено дето съм малко по-черен", обяснява предисторията мъжът, който е ром. Вместо да дойде да му вземе поръчката при полупразно заведение, към него се приближила сервитьорка и го попитала дали има членска карта. На изненадата от въпроса му момичето продължило с обяснение, че заведението работи само с постоянни клиенти и с посетители, които имат членски карти.
"Разбрах каква е работата, че съм нежелан в това заведение, и без да правя скандали, без да отговарям на сервитьорката, просто се преместих нагоре през няколко кафенета и там проведох срещата си", разказва Митко.
Няколко часа по-късно емигрантът се върнал в локала вече в компанията на кореспондента на "Монитор" в Шумен. След кратко забавяне същата сервитьорка приема поръчката, а след като я донесла, обяснила и своя версия за станалото малко по-рано на същото място.
Тъй като имали много клиенти и за постоянните трябвало да има винаги свободни места, шефката й всеки месец раздавала членски карти. "Заведението има наистина много работа и трябва да има място за редовните клиенти на заведението, нали се сещате?" - обясни момичето. За обслужване на клиенти без карта имало глоба от 50 лева за сервитьорите.
Келнерката не могла да даде никакви доказателства за съществуването на подобни карти, нито пък проверявала "документите" на останалите клиенти. Наемателката на заведението не можела да коментира в момента, защото била в Гърция на почивка.
Разговорът със сервитьорката е записан със скрита камера, а видеото е качено на сайта на вестника.
"Инцидентът по ларгото не е единичен случай", обясняват сервитьори и роми, които твърдят, че им е отказван достъп до заведенията. Номерът с членски карти бил прилаган и в други заведения, а някъде държали нон стоп табелки "Reserve", но ги махали за "подходящи" клиенти.
На други места пък не пускали роми, като се оправдавали, че част от масите не се обслужват поради липса на достатъчно персонал. За случая с Митко Ж. е уведомен регионалният представител на Комисията за защита от дискриминация в Шумен Бейхан Иляз.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС предупреди САЩ да не използват сигурността като претекст за анексиране на Гренландия
Dow нарасна с близо 600 пункта до нов връх след действията на САЩ във Венецуела
Финансист: Еврозоната няма да увеличи автоматично чуждите инвестиции у нас
Lucid отчита ръст на продажбите и продукцията през последното тримесечие на 2025 г.
Кашкари от Фед: Лихвите може би са доста близо до неутралното ниво в момента
Очаква се антиамериканските настроения да се засилят след инвазията във Венецуела
Силни магнитни бури връхлитат Земята на 9 и 10 януари
Рецепта за Йордановден: Бобена чорба с пушени гърди
Късмет за три зодии след 5 януари
Домашна разядка от сирене и печени чушки
Следпразничен рестарт: Как да се върнем в ритъм без стрес
Спортът по телевизията днес, 6 януари
Мачовете по телевизията днес, 6 януари
Левски закъснява, а Лудогорец и ЦСКА не спят
Звезда напусна Реал Мадрид и благодари на Карло Анчелоти
Гърция се класира за четвъртфиналите на Юнайтед Къп
Вижте кошмарните статистики на Аморим в Ман Юнайтед
Таро карта за 6 януари, вторник
3 важни поверия за Ивановден
6 задължителни ястия за Ивановден
3 класически рецепти за Ивановден
Седмичен хороскоп за 5 – 11 януари 2026
3 вкусни мезета за Йордановден
Идва застудяване след два дни
Само 33 процента от американците одобряват акцията на Тръмп във Венецуела
Съдът в САЩ остави Мадуро в затвора поне до 17 март
Близки на загинали при катастрофи излязоха на протест във Варна
Хванаха за ден 22-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мадуро пред съда в Ню Йорк: Аз съм невинен и почтен човек
Биолози откриха нов начин за забавяне на стареенето на клетките
Избухнала свръхнова може да е създала условията за появата на живот на Земята
2025 година постави температурни рекорди в различни части на света
Климатичните модели надценяват способността на растенията да поглъщат СО2
Риск от остеопороза: Увеличава ли откритата в костите микропластмаса опасността
Бивш ръководител на марсианската програма на НАСА: 2026 г. е ключова за бъдещето на агенцията