В същото време, отбелязва агенцията, половината от румънските хотели на брега на Черно море останаха празни – признак, че туристическият сектор още не се е възстановил.
Тържествено отбелязван като “празник на трудещите се” при комунистическия режим, 1 май започна да се възприема след 1990 г. от румънците като начало на летния сезон, което не е непременно вярно за хотелите, много от които отварят врати в началото на юни.
“Направо си е омагьосан кръг, собствениците на хотели си правят сметката и ги е страх да рискуват. Тази година те можеха да се възползват. Защо българите да могат да го правят, а ние не?” – чуди се Траян Бадулеску, говорител на Асоциацията на румънските туристически агенции (АНАТ).
Напливът на румънски туристи към съседна България започна през 2005 г. и ще достигне пика през 2007 г. благодарение на облекчаване на граничните формалности след влизането на двете страни в Европейския съюз на 1 януари.
Още в ранната утрин на събота стотици коли бяха образували опашка от няколко километра от румънска страна на граничния пункт Гюргево. Вярно е, че трябва да потърпиш десетина минути, за да преминеш границата, но си струва, казва водачът на “Дачия Логан” в отговор на въпрос на телевизията.
Първите румънски туристи, пристигнали в Албена на българското крайбрежие, заявяват, че са “очаровани” от условията, които намират там. “100 евро за тридневен престой в 4-звезден хотел – това е супер.
В Румъния щеше да е много по-скъпо”, казва млада жена с дете на ръце. Според обявените цени на туроператорите в Румъния туристът трябва да похарчи три пъти повече за подобен престой в Мамая, смятана за “перлата” на румънското черноморско крайбрежие.
Румънските летовници са привлечени към българските плажове главно от съотношението цени-качество и по-специално услугата с всички включени разходи, което още липсва на нашето крайбрежие, смята собственикът на малка румънска туристическа агенция в Букурещ.
За цялата година според АНАТ близо 300 000 румънци ще предпочетат ваканция в България. От своя страна Румъния очаква тази година около 1,2 милиона туристи на своето крайбрежие, от които едва 100 000 чужденци.
В България според туроператорите съотношението е обратно – 90% от туристите по българските плажове са чужденци. Напливът към България за почивните дни около 1 май не е първият за годината.
Преди три седмици по Великден над 10 000 румънци заминаха да празнуват по българските плажове “със златни пясъци”, докато едва хиляда предпочетоха румънското черноморско крайбрежие.
Бадулеску обаче е оптимист и се надява, че страната му ще съумее да извлече поука. “Възможно е българската конкуренция да разбуди румънските хотелиери”, казва той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.