Небезизвестен е Троянският манастир и село Орешак, до който се намира той. Но колко са тези, дето знаят, че само на 1800 метра от центъра на селото, нагоре в планината се е сгушила живописната махала Баба Стана?
За нея малко е писано - жителите й така искат, и то напълно основателно. До селото се стига по малък път, скрит между дърветата. Изглежда като алея в парк, а пътуването не е кратко.
За селото няма много информация и неслучайно. Името на местността дала вдовицата Стана. Заселила се там по турско време, за да спаси 12-те си деца от гибел. След години нейни потомци пък слезли в по-ниското и с хора от съседни махали създали селото на грънчарите и дърворезбарите - Орешак.
60-те къщи в Баба Стана, разхвърляни по склона, са като на длан. Всички са в старовремски стил - автентични и по-нови. Стройнали са се досущ като за филмов декор. Усещането за нереалност се подсилва от липсата на хора и животни - не се мяркат никъде.
В началото на XX век тук са живеели над 600 души. Днес постоянните жители са едва 16, пише "24часа". Няма дувари между къщите - от прага нагазват направо в кадифената зеленина на поляните. И звънци нямат - викат под прозореца и им отварят.
Стара каменна чешма, също тъй каменен кладенец, наричан по тези места геран, и скипрен малък храм бележат центъра на махалата. Църковните двери са широко отворени, а вътре пред красиво изографисания иконостас грижлива ръка е оставила свещи и кибрит.
Местните държат църквата отворена през цялата година. Фелдшера Милко бди над селото за всеки новодошъл.
Разказът му започва с обяснение за параклиса "Животоносный источник", изграден с негово дарение и помощта на още 14 балканджии през 2007 г.
"Макар и да не съм много религиозен, това е делото на живота ми - построих го абсолютно безвъзмездно", горд е от стореното Милко. Името на храма дошло от близостта му до най-големия извор в махалата.
"Това Богоугодно дело нямаше да бъде възможно без Джон и Клеър Бризби - те осигуриха средствата", допълва Шотеков.
Известният лондонски адвокат и кралски юридически съветник Джон Бризби е най-таченият жител на махалата - земя на предците му. За българския му корен Милко Шотеков може да говори с часове, тъй като е най-довереният му човек тук.
Бризби давал финансите, а фелдшерът вършел цялата работа. "Джон е внук на доскоро забравения наш националреволюционер, дипломат, бизнесмен и филантроп Константин Хаджикалчев, завършил Робърт колеж в Цариград, който владеел 14 езика - личен приятел на ген. Скобелев и Макгахан. Неговият баща хаджи Калчо Дренски пък бил най-големият благодетел на училището в Баба Стана, основано през 1861 г.", разказва Милко.
62-годишният съветник на английската кралица направил ремонт на историческата сграда и тя сега е превърната във великолепен музей. Събрал над 2000 документи и книги за историята на страната ни, част от които се съхраняват в преобразената училищна сграда. Всяко лято деца от Ловеч, Тетевен, Велико Търново, Варна и София изпълват ремонтираното училище с гълчава. А талантливи ученици от страната изучават тънкостите на иконописта.
Почти всички сгради - частни и обществени, в Баба Стана са възродени от Бризби. Родовите му корени личат навсякъде. Дори в стария кладенец до новия храм, който бил съграден от дядото Константин и възстановен от внука Джон.
И традицията на всеки 24 май да се дават награди на отличили се ученици се продължава в наши дни. Пред плевня от преплетени пръти е изградена открита сцена. В края на всяка учебна година деца от троянската община си получават дипломите на нея.
В този оазис на българщината извън вредностите на цивилизования XXI век често пристигат много известни и преуспели люде, предпазливо разкрива Шотеков.
Голяма част от иконите в параклиса са дарени от тях. Дава пример с племенницата на Иван Евстатиев Гешов, която решила да кръсти тук тримата си внука, а кръстник им станал генералният директор на Швейцарската национална банка - неговата майка също била българка.
Чест гост тук е и сър Доналд, най-старият лорд и председател на Камарата на лордовете на Англия - баща на Клеър Бризби. Кметът на Хонконг и собственик на най-голямата банка в Китай също е гостувал в планинския рай.
Обичайно хората тук са дълголетници - най-старата жителка е навъртяла 95 лета. Преди години това място се прочу със столетника социалист бай Иван Марешки, който до края на живота си не се раздели с любимия си "Москвич". Шотеков твърди, че гените на тукашните са такива - доживяват до дълбока старост.
Сред възрастните обаче има и младо семейство. Станко Панталеев се е установил със съпругата си тук. През зимата бори преспите с джипа си и така проправя пъртини и за другите. Стегнал е бащината си къща и казва, че Баба Стана е най-хубавото място на света.
"Искам да запазя автентичния дух и архитектура - новото строителство да е само в стар стил. Писах докъде ли не с молба махалата да получи статут на защитен разерват, ама никой не обръща внимание. Ако не се направи нещо, ще се съсипе всичко", с тъга изрича Милко Шотеков, пазителят на приказката, наречена Баба Стана.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.