IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Бум на морбили в съседните ни страни, пазете се от кърлежи

Кърлежите вече са заразени с Лаймска болест, заяви проф. Кантарджиев

Снимка: Pixabay

Снимка: Pixabay

В съседни на България страни е регистриран бум на морбили, предупредиха от Националния център по заразни и паразитни болести. Голям е броят на заразените в Източна Сърбия и в Северна Гърция, но в Румъния случаите са най-много, поясни пред БНТ директорът на центъра и национален консултант по микробиология проф. Тодор Кантарджиев, цитиран от "Монитор".

Предепидемичната ситуация в северната ни съседка е започнала още през миналата година, когато бяха диагностицирани 5 562 случая, в Гърция - 967, а в Сърбия - 702. В България те са били 167. Двайсетина случая има регистрирани у нас вече от началото на годината до сега.

Според имунолозите малкият все още брой се дължи на добрия ни имунизационен календар. По данни на Националния център около 70% от българчетата са имунизирани срещу заразата.

От 2017 г. се забелязва огромен скок на случаите на морбили в Европа, което според Световната здравна организация е рекорден в сравнение с много ниското ниво 5 273 случая през 2016 година. Основната причина за рязкото увеличаване на случаите на морбили е ниските проценти на имунизация, посочва СЗО. Експерти на организацията твъвдят, че липсата на имунизационно покритие увеличава риска от разпространението на вируса.

Кърлежите вече са заразени с Лаймска болест, 20 на сто от тях вече я носят в себе си и я предават на хората чрез ухапване, каза още проф. Кантарджиев. Затова не ходете по тревата, не пускайте и децата си да играят на нея, посъветва той и увери, че ако кърлежът е престоял само няколко часа в тялото, не може да предаде инфекцията.

По думите му заразените кърлежи с Лаймска болест е в резултат на увеличената популация на мишките, плъховете и донякъде бездомните кучета.

Пръскането срещу кърлежи е по-ефективно, ако поне няколко дни след това не вали, уточни Кантарджиев.

През лятото не бива да се яде месо, приготвено алангле, а всяка животинска храна, стояла повече от четири часа на стайна температура, не в хладилник, е риск за здравето, каза още специалистът

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата