Макар че на хоризонта се задава циганско лято и синоптиците предвиждат затопляне в края на седмицата, няма как да избягаме от хода на Земята и смяната на сезоните. Зимата ще дойде рано или късно, а с нея... и високите сметки за отопление.
На какво да се топлим – ток, парно, дърва... И най-важното: Какво ни е по бюджета и как да спестим най-много от разходите през зимата? Това са въпросите, които вълнуват абсолютно всеки човек, когато лятото започне да си тръгва.
С покачването на цената на твърдото гориво в последните години българинът масово избира да се топли на ток през зимата. Според статистики през последните години все по-предпочитани са климатиците. Оказва се обаче, за да спестим електроенергия е важно да използваме правилно климатиците у дома.
Енергийните експерти са категорични, че в никакъв случай духалките и дори конвекторите не са удачен начин да стоплим домовете си.
"Изстиването на помещението и повторното му затопляне ще доведе до разлика в месечните ни сметки. По-добре е през нощта да се оставят на по-ниска, поддържаща температура, отколкото да се изключват изцяло", твърдят експерти пред телевизия Bulgaria ON AIR.
Духалките и конвекторите, обаче, категорично не са добър избор, тъй като харчат голямо количество електричество.
Според енергийните екперти в момента доста производители предлагат добри конвектори със стайни термостати, с които можем до известна степен да намалим месечните си разходи през отоплителния сезон.
В момента един от най-предпочитаните варианти за отопление са системите на природен газ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.